Zastosowanie betonu w branży budowlanej

Betonowy odlew
Beton, jak każdy materiał, stale podlega architektonicznym modom. W tym momencie możemy mówić o jego renesansie.
Wyraźnie można zaobserwować powrót do przemyślanego używania tego materiału. Beton największe zastosowanie znajduje w branży budowlanej. Umożliwia budowę wszelakich konstrukcji w wielu formach i kolorach.

Ten ceniony materiał zbudowany jest z prostych składników, jednak aby fundamenty stały jak najdłużej, zaś ściany nie kruszały i pękały potrzebna jest aptekarska precyzja. Jak powstaje beton?
Konstrukcja domu
Autor: Jean-Pierre Dalbéra
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wiemy, najważniejszym składnikiem betonu jest cement. Jest to spoiwo mineralne, które po połączeniu z wodą wiąże pozostałe materiały i zastyga.Następny składnik to kruszywo, które ma od 65 do 80% całkowitej objętości betonu. To właśnie kruszywo (www.wkg.pl/produkty-wapiennicze/nasza-oferta/produkty/kruszywo-wapienne/) ma duży wpływ na charakter betonu. Kruszywa budowlane to głównie żwir lub piasek, jednak dodaje się również kruszywa sztuczne (np. keramzyt), gdyż ulepszają tzw. właściwości mechaniczne betonu między innymi zwiększają jego mrozoodporność albo wodoszczelność. Do związania wszystkich sypkich składników betonu (www.probudiament.pl/) niezbędna jest oczywiście woda. Ważne aby kruszywa budowlane były wysokiej jakości, toteż korzystajmy z usług sprawdzonych i uznanych firm.

SandMix

Firm, które zagwarantują doradztwo wykonawcze oraz organizację transportu zakupionego towaru. Chociaż beton nie jest nowoczesnym materiałem, jego popularność nie spada. Wręcz przeciwnie – dzięki obecnym technologiom, nieustannie zyskuje na znaczeniu i zadziwia możliwościami wykorzystania. Przykładem może być beton dekoracyjny.

świeżo wylane fundamenty
Autor: UnderhillHouse
Źródło: http://www.flickr.com
Efekt dekoracyjności betonu uzyskujemy poprzez odpowiedni dobór kruszywa. Dzięki temu powstaje beton dekoracyjny, który jest tańszy i trwalszy od kostki brukowej, płyt chodnikowych i asfaltu. Beton dekoracyjny zdobywa coraz większe uznanie w kraju, choć, na Zachodzie to cieszący się uznaniem produkt. O jego długowieczności można by wiele mówić. A wszystko to to dzięki zastosowaniu kruszywa, które stanowi podstawowy komponent betonu.