Z jakiego materiału wytwarza się używane w lotnictwie szyby?

Do celów promocyjnych wykorzystywane bywają różnorodnego typu tworzywa sztuczne. Niektóre z nich są pozornie niezwykle do siebie podobne, lecz w rzeczywistości bardzo różnią się wzajemnie swoimi właściwościami.

Dla przykładu poliwęglan oraz plexi.

podjazd

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Obydwa są przezroczyste, jednak poliwęglan ma bardzo wysoką udarność i odporność na uderzenia. Z tego też powodu wykorzystywany jest nie tylko w celach reklamowych, lecz również jako zamiennik szyb w szklarni. Drugi z powyższych materiałów, a zatem płyta plexi jest z kolei dosyć krucha, lecz jest także niezwykle wytrzymała na różnorodnego typu warunki atmosferyczne, posiada dobre właściwości tłumienia oraz nie posiada skłonności do przebarwień.

Bez zwłoki zerknij tu (https://www.aner.com.pl/prod/tasmy-nierdzewne-weglowe) – to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika tematu, który w tym miejscu prezentujemy. Ta wiadomość na pewno da ci do myślenia.

Jest surowcem niezwykle sztywnym oraz proponowana jest w wielobarwnej kolorystyce. Płyty plexi charakteryzują się stosunkowo dużą przepuszczalnością światła (ok. 92%). Cechy takiego surowca powodują, że mają one duże zastosowanie jako nośniki reklamowe. Są to m.in. podświetlane przestrzenne formy, tablice reklamowe czy też ściany stoisk wystawowych. W branży budowlanej z kolei płyta plexi jest używana do budowy (eogniwa hak do łańcucha) barier akustycznych, jako oszklenia drzwi, oszklenia pionowe czy też osłony.

Reklama nie jest jednak jedyną gałęzią przemysłu, w której wykorzystuje się ten surowiec. Plexi używa się również przy wytwarzaniu wanien, brodzików czy kabin w solariach albo jako obudowy łóżek. W lotnictwie pleksi stosowane jest do tworzenia samolotowych okien, a w przemyśle motoryzacyjnym robi się z niego tablice rejestracyjne czy też owiewki.

Co ciekawe, ten termoplast jest dopuszczony do styczności z żywnością, więc jest też używany w przemyśle gastronomicznym. Surowiec ten jest sprzedawany np. w postaci płyt o określonych wymiarach oraz o grubości np. 6 czy też 10 milimetrów.