Wykańczamy budynek

Chodząc po swej okolicy czasem podziwiam rezydencje sąsiadów. Podziwiam rozwiązania jakimi udało się im pogodzić projekty ogrodów ze stylem budynku. Bez wątpienia ważny jest projekt architekta na bryłę domu, jego dostosowanie do terenu na którym ma stać, do tradycji estetycznej lokalnej ludności.

Nie będzie konweniował zbudowany w Zakopanem dom w kierunku charakterystycznym dla Pomorza bądź Dolnego Śląska, i odwrotnie. Jeżeli idzie zarówno o projekt domu jak i dopasowany do niego projekt ogródka najlepiej zaufać zdolnym, obeznanym architektom. Samodzielnie możemy na przykład wybrać odcień tynków, bowiem poza właściwym stylem architektonicznym istotne jest aby zastosować właściwą ochronę murów. Wybór tynku jest niezmiernie poważną rzeczą, nie wyłącznie kwestią estetyczną. Ma on przecież pełnić swe funkcje wiele, wiele lat.

otynkowany dom

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Poza rolą estetyczną będzie spełniać zadanie nie mniej ważką – musi ochraniać mury naszego domku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Odmienne parametry użytkowe posiada tynk zewnętrzny i wewnętrzny, gdyż stawia się im inne wymagania. Jeden winien sprostać zmieniającej się aurze, pozostały wyrównać nierówności, zminimalizować chropowatość ścian, co może być sposobem na przyszykowanie ścian do innych prac budowlanych.[przejdź na stronę]

Wybór tynku winien uwzględniać m.in. takie parametry jak wilgotność ściany. Gdy wiadomo że z wilgotną ścianą mamy do czynienia, zaprawa zaprawa ogniotrwała tynkarska winna być wysoko przepuszczalna tak, ażeby wilgoć mogła zostać bez trudu odprowadzana. Tak tynk zewnętrzny i wewnętrzny powinny pochodzić od tego samego fabrykanta. Powód jest banalnie prosty – każda z fabryk stosuje troszkę odmienne receptury, co może spowodować po latach różnice w wyglądzie i przez to obrócić wniwecz nasze trudy.

Następne ryzyko dla wyglądu naszego domku to … ptaki – piękne, przepięknie świergoczą, ale mają tę wadę, że potrafią zniszczyć nowiusieńką elewację. Rozwiązanie jest proste, mianowicie wybór tynku powinien paść na te z domieszką silikonu. Ewentualnie po otynkowaniu murów malujemy je farbą z silikonem. Wartość jednostkowa takiego tynku jest wprawdzie duża, ale mamy pewność iż wykonana tak elewacja będzie pewna, a barwy soczyste przez lata. W efekcie tynkowanie takowe może być tańszym, gdyż nic a nic po latach nie będziemy musieli poprawiać.