Wilgotność powietrza na jakim poziomie jest odpowiednia dla ludzi oraz w jaki sposób ją można zmierzyć?

Wilgotność na odpowiednim poziomie w domu, jest to niezwykle ważna sprawa. To od niej w niezwykle dużej mierze jest uwarunkowane nasze samopoczucie. Zbyt wysoka wilgotność prowadzić może do dolegliwości górnych dróg oddechowych.

image - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Może również prowadzić do bólu głowy oraz rozdrażnienia.
Jeśli duża wilgoć będzie się utrzymywała długi czas, wtedy może pojawić się na ścianach grzyb. Likwidacja grzyba ze ścian nie jest sprawą prostą. Najkorzystniej jest dla człowieka, ale także dla biblioteczki z książkami, sprzętu komputerowego czy mebli, gdy wilgotność utrzymuje się w granicach od 40 do 60%. Miejsca narażone szczególnie na zawilgocenie to te miejsca, w których są jakieś kłopoty z wentylacją. Są to zatem łazienki oraz miejsca, w których suszymy pranie. Wilgotność powietrza moglibyśmy zmierzyć urządzeniem pod nazwą higrometr. Najprostszy model, to koszt paru złotych. Urządzenie z zegarem kosztuje kilkanaście złotych. Bardzo znaczącą kwestią przy wybieraniu narzędzia takiego jak osuszacz domowy jest jego wydajność. Wartość tę znaleźć powinniśmy na każdym modelu takiego osuszacza. Jest ona wyrażona w litrach na 24h lub godzinę. Dla małych mieszkań będzie wystarczający osuszacz o wydajności 10 l na 24 godziny.
płytki ceramiczne

Autor: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Źródło: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.

Cegła

Autor: 7th Groove
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszacze dzielimy na kondensacyjne oraz absorpcyjne.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis spawanie konstrukcji aluminiowych, w którym są tego typu informacje. One na pewno będą dla Ciebie przydatne.

Osuszacze kondensacyjne, są to urządzenia w najwyższym stopniu popularne. Największą wydajność te narzędzia otrzymują w miejscach, w których temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza oraz wilgotność utrzymuje się na poziomie 80%. W takich sprzętach wentylator zasysa powietrze, które jest ochładzane i skraplane w parowniku. Powstająca w taki sposób woda trafia do pojemnika. W następnej kolejności osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę oraz wydostaje się z urządzenia.

Osuszacze adsorpcyjne są zalecane w sytuacjach, gdy powinniśmy osuszyć chłodniejsze pomieszczenia. Wewnątrz tego typu urządzenia znajduje się rotor z wieloma kanalikami, w jakich znajdziemy substancje silnie higroskopijne zatem żel silikonowy lub chlorek litu.