W jaki sposób powinna zostać przygotowana izolacja cieplna fundamentu?

W każdym budynku lub domu bardzo ważna jest tzw. ciągłość wszystkich powłok izolacyjnych. Chodzi tutaj zarówno o izolację przeciwwilgociowa, jak i cieplną.
W budynkach, które posiadają podpiwniczenie, taka izolacja nie będzie stosownie wystarczająca, jeśli na danej działce wody gruntowe chwilowo się podniosą wyżej niż do poziomu ławy.

pojazd

Autor: Pete Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W tego typu uwarunkowaniach o wiele lepiej byłoby zrezygnować z podpiwniczenia, ale jeżeli będzie ono konieczne, należy zlecić indywidualny projekt. To będzie znacznie solidniejsze rozwiązanie. Niezbędna będzie w takiej sytuacji izolacja tzw. przeciwwodna i drenaż opaskowy w koło kompletnego domu. Powinien on zostać dostosowany do danego domu i znajdujących się w koło niego warunków gruntowych.

Czy zaciekawiła Cię treść tej strony? Chcesz poznać więcej informacji? To, odwiedź stronę www (http://ocieplaniepianapur.pl/), która dostarczy Ci dużo fascynujących faktów.

Potem trzeba dopilnować wykonania tego typu izolacji. Warstwy izolacji przeciwwilgociowej przeważnie zrobione są z folii budowlanej, muszą też być szczelne. Z tego też powodu tego typu folię należy układać z m.in. 15 centymetrową zakładką, czasem również dodatkowo łącząc te zakładki taśmą dwustronną.

led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

izolacja

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym tego typu folia powinna być wywinięta co najmniej 15 cm na ścianę danego domu. Izolacja cieplna fundamentu okaże się najskuteczniejsza w takiej sytuacji, jeśli będzie tworzyła stałą warstwę na ścianie fundamentowej. Musi być także oparta na ścianie zewnętrznej. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem byłoby, jeśli taka ściana fundamentowa będzie zaizolowana po stronie zewnętrznej przy pomocy warstwy polistyrenu ekstrudowanego albo twardego styropianu, który będzie miał mniejszą nasiąkliwość.

Warto także pamiętać, że też ściany fundamentowe, jakie są wymurowane za pomocą bloczków keramzybetonowych będą miały gorsze właściwości izolacyjne, niż jeżeli by były docieplone przy pomocy odrębnej warstwy materiału izolacyjnego. Czasami rezygnuje się z tworzenia betonowego podkładu pomiędzy izolacją cieplną posadzki a warstwą podbudowy.