W jaki sposób funkcjonują zbiorniki hydroforowe oraz jaka jest ich rola?

Zbiorniki hydroforowe to niesłychanie przydatne urządzenia, jakie posiadają znaczące znaczenie w naszym codziennym życiu. Ich decydującym celem jest dbanie o należyte ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Zbiorniki hydroforowe zbudowane są między innymi z pompy (czy wielu pomp), zaworów odcinających, zwrotnych i oczywiście zaworów bezpieczeństwa. Ponadto posiadają też zbiornik ciśnieniowy i presostat. Każda z tych części pełni określoną rolę i ma rozległy wpływ na ścisłe działanie zbiorników hydroforowych.

zbiornik

Autor: Newtown grafitti
Źródło: http://www.flickr.com
A jak funkcjonują zbiorniki hydroforowe? Należałoby wiedzieć, że zbiornik hydroforowy jest w jakiejś części wypełniony wodą, zaś nad jej nawierzchnią znajduje się powietrze. Gdy włączymy pompę, woda zaczyna być pompowana do zbiornika (sprawdź co oferuje Mar Agency Sp. z oo) przez co zmniejsza się dawka powietrza. Wtedy następuje jego sprężenie, jakie usiłuje wypchnąć wodę ze zbiornika hydroforowego, co sprawia, iż w sieci wodociągowej pojawia się ciśnienie – . Ciśnienie to możemy zaobserwować na przykład wtedy, kiedy odkręcamy w domu kran. Woda, która z niego leci jest wypychana oczywiście przez sprężone powietrze w zbiorniku, jakie przyczyniło się do powstania ciśnienia w sieci wodociągowej. Ciśnienie winno być stabilne, wobec tego znacząca jest odpowiednia wysokość zbiornika (więcej informacji tutaj: http://www.maragency.pl/kategoria/zbiorniki-podziemne/pehd/41) hydroforowego, inaczej hydroforu. Równie ważka jest odpowiednia wydajność pompy.

Hydrofory to urządzenia, z jakich korzysta się zarówno w niedużych sieciach wodociągowych, jak również w dużych. Do niewielkich sieci wolno zaliczyć przykładowo instalacje domowe, natomiast do dużych poszerzone sieci wodociągowe. Zbiorniki hydroforowe są dziś bez trudności osiągalne, ich produkcją zajmuje się mnogość przedsiębiorstw i polecanych producentów. Jeśli więc poszukujemy zbiornika hydroforowego to naturalnie rychło uda nam się odnaleźć właściwy. Teraz na rynku odnajdziemy rozliczne rodzaje i typy zbiorników hydroforowych, między innymi zbiorniki poziome i pionowe. Poszczególne typy zbiorników odróżniają się również od siebie wielkością i objętością.