utwardzanie gruntu

działka rekreacyjne
Już na etapie wyboru działki budowlanej i projektu trzeba przemyśleć sporo ogromnie ważnych kwestii. Jedną z nich jest stan wód gruntowych, który potrafi znacznie utrudnić budowę budynku. Osuszanie terenu stanowi jeden z bardziej wymagających składników przygotowania terenu pod konstrukcję. Pierwszych krótkich oględzin dokonać zdołamy na oko. Flora zalegająca na działce dostarcza wiele sugestii na temat głębokości zalegania wód gruntowych.

Trzciny, pałki i sitowie to murowana oznaka terenów mokrych. Budując w tej okolicy, nie warto podpiwniczać obiektu, piwnica budynku byłaby narażona na pewne zalewanie. Sosnowy drzewostan, to z kolei wskaźnik, że działka jest względnie piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się w głębi.

Aby poszerzać wiedzę w tym temacie – kontynuuj przeglądanie (http://klimarosa.pl/) następnych ciekawych wątków w różnych postach. Wejdź w ten link i studiuj do woli.

Jednym z najpopularniejszych ochron budynków podpiwniczonych przed wodą i wilgotnością jest drenaż opaskowy. Osuszanie >>> osuszacze przemysłowe: sprawdź więcej terenu można wykonać przed stawianiem budynku, co uratuje dół fundamentowy przed podejściem wody.

działka
Autor: Eric Rayner
Źródło: http://www.flickr.com

Zagęszczenie gruntu robi się w celu wzmacniania podłoża budowli i powiększenia nośności pola, dzięki czemu nawierzchnia jest utwardzona i solidna. Taki sposób wzmocnienia zapewnia najlepsze efekty w gruntach spójnych, w jakich obserwuje się wyraźny przyrost solidności. Gorsze i znacznie mniej trwałe wyniki daje w podkładach miałkich. W celu zapewnienia wymaganych cech wytrzymałościowych, również ze względów oszczędnościowych powinno się dostosować bardzo starannie sprzęt zagęszczający.

Zagęszczenie gruntu spójnego powinno się utworzyć przy pomocy ciężkich walców o działaniu statycznym. Wałowanie powinno odbywać się przy optymalnej wilgoci podkładu. Przy zagęszczaniu gruntów sypkich najlepsze efekty daje zastosowanie walców wibracyjnych. Wałowanie należy prowadzić z jednolitą intensywnością na całej nawierzchni. Jeśli jest nazbyt suchy, to należy go zwilżyć, a jeżeli nazbyt mokry, odczekać, żeby uległ przesuszeniu.
Zagęszczenie gruntu suchego miałkiego i posiadającego uziarnienie drobne i równoziarniste, nie powinno być prowadzone, bowiem nie daje spodziewanych wyników z powodu kiepskiego wzajemnego klinowania ziaren.