utwardzanie gruntu

Już na etapie wyboru działki budowlanej i projektu trzeba przemyśleć sporo ogromnie ważnych kwestii. Jedną z nich jest stan wód gruntowych, który potrafi znacznie utrudnić budowę budynku. Osuszanie terenu stanowi jeden z bardziej wymagających składników przygotowania terenu pod konstrukcję. Pierwszych krótkich oględzin dokonać zdołamy na oko. Flora zalegająca na działce dostarcza wiele sugestii na temat głębokości zalegania wód gruntowych.

Trzciny, pałki i sitowie to murowana oznaka terenów mokrych.

Zainteresowany? To dla nas optymistyczna wiadomość. Więc kliknij tu regeneracja wałów poliuretanowych i przeglądaj bez ograniczeń nowe fachowe posty.

Budując w tej okolicy, nie warto podpiwniczać obiektu, piwnica budynku byłaby narażona na pewne zalewanie. Sosnowy drzewostan, to z kolei wskaźnik, że działka jest względnie piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się w głębi.
Jednym z najpopularniejszych ochron budynków podpiwniczonych przed wodą i wilgotnością jest drenaż opaskowy. Osuszanie terenu można wykonać przed stawianiem budynku, co uratuje dół fundamentowy przed podejściem wody.

działka

Autor: Eric Rayner
Źródło: http://www.flickr.com

Zagęszczenie gruntu robi się w celu wzmacniania podłoża budowli i powiększenia nośności pola, dzięki czemu nawierzchnia jest utwardzona i solidna.
Taki sposób wzmocnienia zapewnia najlepsze efekty w gruntach spójnych, w jakich obserwuje się wyraźny przyrost solidności. Gorsze i znacznie mniej trwałe wyniki daje w podkładach miałkich. W celu zapewnienia wymaganych cech wytrzymałościowych, również ze względów oszczędnościowych powinno się dostosować bardzo starannie sprzęt zagęszczający.

Zagęszczenie gruntu spójnego powinno się utworzyć przy pomocy ciężkich walców o działaniu statycznym. Wałowanie powinno odbywać się przy optymalnej wilgoci podkładu.

Zaciekawił Cię taki artykuł? Jeśli tak, to bez wahania kliknij też ten link. Pokrewne wiadomości zobaczysz również tu.

Przy zagęszczaniu gruntów sypkich najlepsze efekty daje zastosowanie walców wibracyjnych. Wałowanie należy prowadzić z jednolitą intensywnością na całej nawierzchni. Jeśli jest nazbyt suchy, to należy go zwilżyć, a jeżeli nazbyt mokry, odczekać, żeby uległ przesuszeniu.
Zagęszczenie gruntu suchego miałkiego i posiadającego uziarnienie drobne i równoziarniste, nie powinno być prowadzone, bowiem nie daje spodziewanych wyników z powodu kiepskiego wzajemnego klinowania ziaren.