Szeroki pakiet wykorzystania elementów automatycznych

Pneumatyka, zajmuje się konstruowaniem i standardowym stosowaniem urządzeń, w których oddawanie energii i sterowanie urzeczywistniane jest za pomocą powietrza pod ciśnieniem.

warsztat

Autor: Marcelo Campi
Źródło: http://www.flickr.com
Obecna nauka o wykorzystaniu sprężonego gazu cechuje się niesamowicie szerokim zakresem używania. Wykaz zastosowań pneumatyki jest tak ogromny, że nie sposób wyliczyć nawet ich małej części. Pomimo że maszyny pneumatyczne coraz częściej rywalizują ze sprzętem elektrycznym czy ze sprzętem hydraulicznym, to jednak ze względu na bardzo obszerny katalog korzyści cieszy się nieprzerwanie olbrzymią popularnością.

Z tą metodyką, stykamy się codziennie, najczęściej tego nie widząc. W autach za nasze dobre warunki jazdy odpowiadają aktywne amortyzatory automatyczne. W takich amortyzatorach zamiast standardowego amortyzatora, wykorzystuje się poduszkę napełnioną sprężonym powietrzem. Codziennie korzystamy z butelek wytworzonych z materiałów syntetycznych, które robione są przez maszyny oparte w dużym zakresie na napędzie pneumatycznym. Narzędzia (zobacz piła faba) pneumatyczne używa się do: napędu narzędzi transportowych – podnośników, podajników, obrotnic. Jednymi z bardziej rozpowszechnionych w automatyce elementów stosowanych do poruszania, przemieszczania, obracania i pozycjonowania są siłowniki pneumatyczne, służące m.in. do otwierania drzwi, zamykania okien.

Element silnika

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Z techniką przy użyciu energii gazu pod ciśnieniem stykamy się również w procesie oczyszczania i segregowania plonów rolnych są to: osadniki, cyklony, rzutniki, wialnie i młynki itp. W systemach pneumatycznych używa się zawory. Jako główne zespoły części pneumatycznych systemów napędu i kierowania można wymienić m.in. – części kierujące pracą członów wykonawczych, w tym zawór rozdzielający, zawór zwrotny, reduktor ciśnienia. Ciężko byłoby znaleźć zakład przemysłowy, w którym nie stosuje się narzędzi przy użyciu energii gazu pod ciśnieniem. Urządzenia pneumatyczne (strona www tutaj) od wielu lat posiadają ważną funkcję w przeróżnych dziedzinach przetwórstwa m.in.

Opisywane w tym poście zagadnienia Cię interesują? Jeżeli tak, to kliknij ponadto tu – to bardzo użyteczna propozycja (https://bmeters.pl/pl/jednostrumieniowe_suchobiezne/31/) dla zwolenników tego typu tematyki.

w kopalnictwie, budownictwie, kolejnictwie, motoryzacji, farmacji, obróbki skrawaniem.