Sprawdzone ogrodzenia w budownictwie jednorodzinnym oraz na osiedlach.

Ogrodzenie panelowe
Jeszcze całkiem niedawno można było mieć wrażenie, iż ogrodzenia panelowe są używane najczęściej jako ogrodzenie obiektów przemysłowych (siatki techniczne), obiektów sportowych (boiska, korty). Ale niezwykle szeroka oferta i coraz praktyczniejsze modele sprawiły, że obecnie płoty panelowe są wykorzystywane jako ogrodzenia systemowe posesji prywatnych, używane w domkach jednorodzinnych oraz na terenie osiedli.

Panele ogrodzeniowe
Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesne ogrodzenia systemowe to głównie płoty panelowe, ale też bramy skrzydłowe czy też mobilne, samodzielne sztachety oraz detale na wcześniejsze zamówienie (więcej o ogrodzeniach systemowych). Jeżeli właśnie potrzebujemy wybrać tego rodzaju ogrodzenia, przejrzyjmy sobie z czystej ciekawości asortyment różnych dostawców, wklepując „panele ogrodzeniowe producent”. W ten sposób najszybciej wyszukamy całe systemy ogrodzeń, jak i pojedyncze komponenty. Ogrodzenie systemowe to rzecz, która musi być konkretna, trwała, odporna na mechaniczne działania i niekorzystne działanie temperatury. Upewnijmy się, czy na pewno będą trwałe te panele ogrodzeniowe producent musi umieścić jakieś wytyczne wytrzymałości na stronie www lub przynajmniej rekomendacje zadowolonych klientów i firm i sposoby konserwacji (szczególnie przy zawiasach itp.). Oczywiście wielu dystrybutorów sprzedających furtki panelowe zareklamuje, iż oferuje perfekcyjne połączenie wysokiej jakości oraz niezwykle konkurencyjnej ceny, lecz warto gruntownie to sprawdzić. Jeżeli mamy już własny rysunek płotu czy bramy, wybierzmy takiego producenta, jaki na życzenie klienta zrealizuje też ogrodzenia wedle wskazówek.

Zastanówmy się również, czy będziemy wybierać ogrodzenia stalowe, jakie wyróżniają się trwałością. Pokrywa się je warstwą antykorozyjną, dzięki czemu stal jest dużo bardziej odporna na temperaturę i wilgoć. Często spotyka się również panele drewniane, które świetnie wyglądają, jednak w zestawieniu z ogrodzeniami stalowymi są mniej trwale i wymagają więcej pracy przy impregnowaniu i utrzymaniu w dobrej kondycji. Czasem należy zastąpić elementy takiego płotu. Można kupić także płoty z elementów z betonu, które mogą przybierać ciekawe formy i kolory.

Dobrze wybrane i poprawnie wykonane ogrodzenia na pewno mogą idealnie komponować się z otoczeniem – to zależy od nas. Gęste siatki, panele czy komponenty betonowe o ciasnym układzie dają szansę na odcięcie się od otoczenia, z kolei rzadsze ogrodzenia są rodzajem nakreślenia miejsca terenu prywatnego.