Sposób na bezpieczną budowę własnego domu

ziemia
Większa część z nas śni o prywatnym domku, tzn. o domu z ogródkiem, kotem, szczęśliwą rodzinką (na przykład 2 plus 4…) w jakimś urokliwym miejscu – dajmy na to z panoramą na góry. Inni z kolei pragną izolacji w jakiejś dziczy, w której jedynie wilki wyją jesienią, a mgła romantycznie spowija widok za oknem. Nic tylko siedzieć, popijać gorącą herbatkę oraz dumać nad bezmiarem globu.

grunt
Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś znalezienie odpowiadającej nam działki nie stanowi problemu, starczy nieduży rekonesans w sieci i na pewno znajdziemy śliczną działkę jaka spełni nasze w największym stopniu nawet elitarne wymogi. Ponieważ konstrukcja domku jest jedną z najbardziej podniosłych inwestycji w naszym życiu, powinno się się poważnie nad nią zastanowić. Nie wyłącznie nad doborem powierzchni i wymiarem domu, istotne też jest żeby miejsce w którym ma powstać nasz budynek było pewne.

O ile teren nie był nigdy dotąd zabudowywany bądź też jest położony na stromiźnie warto przed kupnem podobnej działki zapłacić za specjalistyczne badanie gruntu. Pozwoli to nam na uniknięcie potencjalnych kłopotów, a co za tym idzie znacznych dodatkowych kosztów. Przeprowadzaniem owych diagnoz trudnią się specjalistycznie przedsiębiorstwa geologiczne.

Wejdź na ten odnośnik i zobacz w treści (https://www.eremit.pl/) znajdujący się w tamtym miejscu tekst. Są w nim dodatkowe materiały. One także prezentują tę kwestię.

Zawodowiec przeprowadzi badanie gruntu w obrębie jak też sporządzi właściwą dokumentację w skład której wchodzi mapa z oznaczanymi punktami badań. Fachowiec zamieści tam także dane o typie gruntu, jego gęstości, stopniu twardości bądź poziomie wody gruntowej.

grunt na sprzedaż
Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Poza testami terenowymi mogą okazać się pomocne także ekspertyzy laboratoryjne. Wyjątkowo ważkie są takie badania gruntu na działkach, które znajdują się na terenach bagiennych. W ramach dokumentacji z badania gruntu sporządzane są dokumenty dla zleceniodawcy, w których zawierane są zalecenia co do metody bezpiecznego budowania budowli (przeczytaj najnowsze wskazówki gdy idzie o odwierty geologiczne). Możemy zadać pytanie – po co nam podobne badania gruntu? Otóż umożliwiają one na dostosowanie rodzaju fundamentów do obrębu na którym będzie urzeczywistniana budowa. Zupełnie inaczej stawia się budynki na słupach, a innym sposobem na piasku. Słowem, dzięki takim ekspertyzom widzimy co kupujemy, a nasza inwestycja staje się przez to o wiele bezpieczniejsza, unikniemy przykrych niespodzianek.