Solidna instalacja elektryczna

kolorowe wtyczki w kontakcie
Dom to przestrzeń, która powinna dawać bezpieczeństwo i taka też musi być instalacja elektryczna. Naszym obowiązkiem jest więc zatroszczyć się o bezpieczeństwo domowników, jak i sam budynek i urządzenia będące na jego wyposażeniu. Właściwie zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna wewnątrz budynku zapewni bezpieczne i łatwe korzystanie ze sztucznego oświetlenia i innych urządzeń zasilanych energią elektryczną.

kable elektryczne
Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku domu jednorodzinnego wykonanie projektu instalacji elektrycznej nie jest konieczne, lecz okazuje się on często pomocny. Projekt powinien być rozważnie przygotowany, uzgodniony z projektantami, w celu by nie narażać się na niespodziewane sytuacje podczas przeprowadzanych prac. Często w czasie budowy, w trakcie zakładania ”elektryki” okazuje się, że krzyżują się one lub też elementy instalacji i przewidziane zabudowy, np. z tzw. „regipsów” kolidują ze sobą.

Komu powinniśmy zlecić projektowanie instalacji elektrycznych – projektowanie instalacji elektrycznych? Podstawowa zasada: nie powinniśmy prowadzić prac samodzielnie. W trosce o jakość instalacji elektrycznej oraz bezpieczeństwo przedsięwzięcie warto zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV, najlepiej już wcześniej sprawdzonemu i poleconemu przez innych inwestorów.

Podczas pracy elektrycy muszą biegle posługiwać się dokumentacją techniczną, zwłaszcza – część z nich podążając z duchem czasu stosuje programy dla elektryków , bardzo pomocne w tworzeniu projektów . Z racji iż nawet idealnie przygotowany projekt (może zainteresuje Cię projekty domów szkieletowych) może niekiedy wymagać poprawek, należy nanieść je na rysunki. Dobrze jest oprócz tego wykonać dokumentację fotograficzną projektu.

żarówka
Autor: Michael Herzog
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle jest to ważne, przy przeróbkach i rozbudowie instalacji czy przy montażu urządzeń naściennych. Przy użyciu nowoczesnych, skutecznych programów do projektowania uzyskamy odpowiedni projekt. W jaki sposób znaleźć dobrego elektryka? Przede wszystkim, musimy zaczerpnąć informacji. Podobnie jak z lekarzem specjalistą. Popytajmy krewnych, przyjaciół, znajomych. Może kojarzą kompetentnego fachowca, którego mogą nam z czystym sumieniem polecić.