Rola stabilnego gruntu podczas stawiania obiektów budowlanych i metody jego stabilizacji

Każdy budynek powinien stać na stabilnym podłożu, gdyż inaczej po pewnym czasie od jego postawienia mogą się pojawić problemy. Popękane ściany, opadnięcia i osunięcia to tylko niektóre z nich, lecz bez względu na to, jakie są najczęściej są skutkiem zaniedbań podczas planowania czy budowy.

Wielu osobom, w tym także zdawałoby się doświadczonym fachowcom, często się wydaje, że ziemia wszędzie będzie taka sama. Jeżeli dookoła stoją domy, to czemu na działkach między nimi miałoby być odmiennie? A w praktyce może się okazać, że warunki ziemne mogą się gwałtownie zmienić, a nie skontrolowanie ich wcześniej i nieodpowiednie dobranie fundamentów może stać się powodem tych wszystkich problemów. Jeśli więc ktoś będzie miał jakieś wątpliwości co do jakości podłoża, to bezwzględnie powinno się zlecić badanie geotechniczne gruntu – więcej . Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które zatrudniają solidnych pracowników i mają odpowiednie narzędzia. Podczas badań wykonuje się parę otworów badawczych, i na ich podstawie sprawdza się jakość i stan gleby, a także poziom wód gruntowych. Ma to znaczenie, jeśli obiekt będzie miał piwnicę, zbyt wysoki poziom wód gruntowych spowodować może problemy z zalewaniem.

budując dom

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli w czasie badań okaże się, że na działce budowlanej są kłopoty z ziemią, to są dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest takie zaplanowanie rozkładu obiektu, aby w miarę możliwości zminimalizować znaczenie niewłaściwego gruntu. Nie zawsze będzie taka możliwość, i często trzeba wtedy sięgać po kolejne wyjście, jakim jest stabilizacja podłoża. Jest to zabieg kosztowny i wymagający użycia kilku uzupełniających się technik, lecz dobrze zrobiony daje świetne rezultaty.

Podoba Ci się nasz artykuł? Więc na pewno masz chęć poczytać coś jeszcze. Jeżeli tak, to kliknij w ten link i idź do źródła (www.lontex.pl/cennik-e-toll). Przyjemnego czytania!

Najbardziej popularna technika utwardzenia podłoża polega na ściągnięciu warstw nie nadających się do wykorzystania, a następnie uzupełnieniu ich nowymi, już o odpowiednich parametrach. Poza tym coraz częściej używa się inne metody, jak na przykład specyficzne spoiwa, które także dają satysfakcjonujące rezultaty.