Pomysł na działalność – czy warto wejść w budowlankę?

Branża budowlana w naszej ojczyźnie jest trzecim najogromniejszym sektorem zaraz po przemyśle a także handlu, w r. 2011 udział w generowanym PKB wyniósł 7,06 %. W kwietniu roku 2012 w budownictwie zatrudnionych było 9 %. ogółu pracujących w segmencie przedsiębiorstw. Jednakże to właśnie w branży budowlanej bankrutuje najsporzej firm, do listopada 2012 roku zbankrutowało, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Wobec tego w tej chwili warto zadać sobie pytanie czy firma budowlana to dobry pomysł w obecnych czasach?

Budowa domów

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Firmę budowlaną może założyć każda osoba, niezależnie od wykształcenia.

ekscytujący artykuł? Jeżeli tak, kliknij tu – w najnowszym linku (http://www.rentor.pl/wypozyczalnia/kucie-wiercenie-i-ciecie/) na pewno wyszukasz coś niebanalnego, więc ten odnośnik powinien okazać się dla Ciebie wartościowy.

Przedsiębiorstwo może mieć charakter jednoosobowej firmy, bądź może to być firma, która zatrudnia dużą liczbę pracobiorców. Jednak najogromniejsze firmy egzystują na naszym rynku od kilkudziesięciu lat, i one też zmagają się z zastojem. Najtrudniejsza sytuacja istnieje wśród małych i średnich firm budowlanych. Na nieszczęście profesjonaliści nie pozostawiają złudzeń i poprawa w branży budowlanej raczej nie będzie miała szybko miejsca, szacuje się, iż w roku 2013 ożywienie w owym segmencie nie nastąpi przed drugą połową roku.

Sprawdź też – Heliodon – budowa domu kraków

Zastój w branży budowlanej niesie ze sobą zalety; kryzys przeżyją firmy, które to skutecznie jak też kompleksowo kierują projektami. Jest to niezmiernie ważne, bowiem średni czas rozliczenia projektu wynosi około 6 miesięcy, kierować należy także uwagę na finansowanie, które składa się głównie z pożyczek. Skuteczne działanie przedsiębiorstwa w tychże segmentach pozwoli na rozwój działalności i pozyskiwanie nowych kontraktów.

Co jest największym negatywem prowadzenia firmy budowlanej?
A więc to, co doprowadziło branżę budowlaną do kłopotów. Wina leży po marnych warunkach umowy, przerzucaniu całego ryzyka na wykonawców. Generalnie system jest kiepski i w roku 2012 spowodował upadek nie jedynie polskich przedsiębiorstw realizujących między innymi drogi na Euro 2012. Branża budowlana jest zależna też od czynników pogodowych – przy wysokich mrozach budowa domów najczęściej bywa wstrzymywana, co również pogłębia zastój w branży.

Jak założyć przedsiębiorstwo budowlane?
Z jednej strony warto założyć firmę budowlaną w okresie kryzysu, jeśli przetrzyma tak niełatwy okres, z pewnością w przyszłości będzie radzić sobie z niekorzystnymi warunkami. Niestety niebezpieczeństwo jest znaczne, i może wydarzyć się tak, że firma nie przeżyje i po prostu upadnie. Uszczerbki finansowe w tym wypadku mogą być ogromne.