Od czego jest zależna wysokość aglomeratu pasz?

W celu ujednolicania oraz zagęszczania paszy przeprowadza się tzw. granulowanie, czyli jej rozdrabnianie. Pojawiają się w takiej sytuacji śruty zbożowe albo substancje paszowe. Do wykonywania tej pracy stosuje się Urządzenia o nazwie granulatory.

tankowanie paliwa

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com
Granulowanie to w rzeczywistości postać aglomeracji ciśnieniowej pasz. Taka przeróbka może pozwolić na magazynowanie paszy przez znacznie dłuższy czas. Kolejną zaletą wykorzystywania takiej techniki jak granulowanie pasz, to znaczne zwiększenie skuteczności jej dozowania.

Pamiętaj o tym, że możesz przeczytać kolejne zajmujące wpisy – trzeba tylko na tej stronie (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-ostrow-wielkopolski/) najechać na umieszczony tam link.

Poza tym granulowanie ma duży wpływ na strawność takiego pożywienia, a zawarta w granulacie para ma także wpływ na fragmentaryczną sterylizację karmy. W rzeczywistości ciśnieniowe granulowanie to tego typu proces, w którym poddany rozdrobnieniu materiał pod wpływem oddziaływania sił wewnętrznych i zewnętrznych ulega zagęszczeniu. Otrzymywany wtedy granulat może uzyskać wcześniej określoną geometryczną formę. Jest to stosunkowo często używana forma karmy. Granulat dzięki procesom fizycznym, posiada lepsze właściwości.

Listwy i taśmy maskujące

Autor: PR Solution
Źródło: PR Solution

Na przebieg procesu granulacji i na jakość uzyskanego granulatu ma wpływ wiele czynników, które mają związek ze składem chemicznym zagęszczonego w taki sposób materiału czy też jego budowę biologiczną. Sam proces granulowania karmy polega na zagęszczeniu materiału sypkiego. Oczekiwaną gęstość aglomerat uzyskuje dopiero w takiej sytuacji, kiedy w granulatorze powstanie opór, który wywodzi się od tarcia pomiędzy kolejnymi porcjami surowca i wewnętrznymi ściankami urządzenia. Ilość otworów w matrycy może wynieść od kilkuset do nawet paru tysięcy.

Od takiego czynnika jest zależna wielkość tworzonego granulatu. Koszt takiego urządzenia wynosi parę tysięcy złotych, przy czym w sprzedaży są oczywiście narzędzia używane, które są zauważalnie tańsze.