O jakich kwestiach trzeba pamiętać podczas kupowania okien?

W każdym przypadku podczas budowania domu albo mieszkania musimy brać pod uwagę m.in. kwestię okien. Na rynku występują obecnie drewniane, aluminiowe czy też z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są oczywiście te ostatnie.

kamienica

Autor: Escadra Publica
Źródło: Escadra Publica

Jest tak przez wzgląd na stosunkowo niewielką cenę czy łatwość ich codziennej pielęgnacji. Są one do nabycia w wielu barwach i kształtach. Jest to powodem, dla którego można je znakomicie dopasować do różnorodnych elewacji. Przykładowo okna z PVC posiadają bardzo ważne atuty, które już teraz docenia naprawdę wielu inwestorów. Cechuje je niezwykle znaczna solidność, wyższa precyzja wytworzenia, zastosowanie geometrii wymiarów czy też łatwość konserwacji. Do innych zalet należy dowolność kolorów, ciekawe formaty skrzydeł czy też ich niski koszt. Tego typu walory zapewniają okna, które są wyprodukowane w wysokiej jakości. Zakupując wyprodukowane z tworzyw sztucznych okna należy uzyskać od sprzedawcy tzw. certyfikat zgodności razem ze świadectwem dopuszczenia okien, dostosowania ich lub z aprobatą technologiczną. Tego typu dokumenty są przekazywane przez Instytut Techniki Budowlanej. Podczas kupowania okien należy mieć na uwadze kilka kwestii.
Jedną z nich jest to, jak dużo komór ma forma. Równie istotna jest budowa (hurtownia budowlana) okien wykonanych z plastiku. tworzywo PVC musi być wysokoudarowe. Profile natomiast są produkowane za pomocą metody wytłaczania. Następnym elementem, o którym trzeba pamiętać, jest parametr przenikania ciepła „U”. Mówiąc zwięźle oznacza on, jaka ilość ciepła pochodzącą z różnicy między temperaturą na zewnątrz domu a wewnątrz pomieszczeń przenika w ciągu jednej sekundy przez 1 metr kwadratowy.

Im wielkość takiego współczynnika jest niższa, tym będziemy dostawać mniejsze straty ciepła, natomiast okno będzie miało znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Kolejną kwestią jest kształt oraz kolor okien.