Najnowsze rozwiązania stosowane we współczesnym budownictwie czyli plusy i minusy inteligentnych domów

Nowoczesne technologiczne rozwiązania śmiało wchodzą do naszych domów i mieszkań. Coraz mocniejsze i wydajniejsze układy sterujące w rękach projektantów zmieniają się w zaawansowane systemy sterujące domową instalacją. Takie rozwiązania już jakiś czas temu zdobyły miano inteligentnych domów, obecnie są one coraz częściej stosowane przez wiele osób budujących swój własny dom.

W największym skrócie inteligentny dom (inteligentny dom – dowiedz się więcej) to układ czujników i elementów wykonawczych, wykonujących pewne działania na podstawie zaprojektowanych algorytmów. Do sterowania wykorzystywane są mocne układy oparte o mikroprocesory, przez co są praktycznie nieograniczone możliwości na ich przeróbki, modyfikacje i programowanie. W praktyce układy w domach inteligentnych pełnią dwa ważne zadania, czyli sterowanie i bezpieczeństwo. W oparciu o szereg zamontowanych czujników, sensorów oraz zaprogramowanych algorytmów układ sterujący może wyłączyć lub załączyć wszystkie elementy instalacji, a także wysłać właścicielowi informację o tym, co się w domu dzieje.

Budując inteligentny dom – osuszanie kompleksowe z Opola – należy w pierwszej kolejności ustalić zakres, w jakim system sterowania będzie sterować elementami wyposażenia.

Przygotowaliśmy dla Ciebie nowe przyciągające wiadomości na ciekawiący Cię temat. Przejdź do nowego artykułu oraz czytaj wpis cea 410.

inteligentny dom

Autor: Jaga

Do układu sterującego da się podłączyć tak naprawdę wszystkie układy które się znajdują w domu, ale chcąc je zintegrować z systemem należy wybrać właściwe urządzenia, które na to pozwolą. Oczywiście podstawą jest sterowanie układem oświetlenia, tu bardzo dobrze będą się sprawdzać czujniki obecności, które samodzielnie będą załączać światła po wykryciu obecności domowników. Kolejnym elementem, który coraz częściej staje się jednym z elementów inteligentnych domów, jest ogrzewanie , dzięki temu można w dowolny sposób sterować temperaturą wnętrza nawet jeżeli w środku nie będzie żadnego domownika. Zapomnieć też nie można o bezpieczeństwie – integracja alarmu z układem sterującym budynkiem pozwoli na znaczne poszerzenie jego funkcjonalności, łącznie z tym, że można będzie w zdalny sposób sterować całością przykładowo za pomocą telefonu komórkowego.