Na jakiego rodzaju nagrzewanie domu się zdecydować?

Istnieje kilka paliw, które wykorzystuje się do grzania mieszkań. Wszelkie z nich charakteryzuje się zupełnie innymi własnościami, stąd powinniśmy znać ich słabe oraz mocne strony.

Sezon grillowy rozpoczęty

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia

Pomoże to w wyborze najlepszego i najtańszego nagrzewania domku. Ogrzewanie mieszkania węglem. Jest to najpopularniejsze, lecz mało wygodne wygodne źródło ciepła. W najprostszych kotłach wykorzystuje się węgiel orzech, zaś w piecach z podajnikami stosuje się ekogroszek. Koszta ogrzewania tego typu są dosyć niskie, jednakże niskiej jakości węgiel charakteryzuje się niską efektywnością cieplną. Co więcej, węgiel niskiej klasy wywołuje powstawanie szkodliwych produktów wypalania, które odpowiedzialne są za pojawianie się smogu. Dodatkowo spalanie węgla przyspieszy niszczenie kominów, a również nastręcza wynoszenia ogromnych ilości popiołów. Drewno będzie tańsze niż grzanie olejowe lub gazowe, a także emituje do otoczenia mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Kotły kotły przemysłowe wodne spalające drewno osiągają efektywność rzędu 90%, co oznacza, iż będzie to opał wydajny. Drewno wykorzystuje się do opalania także w postaci pelletu. Jeśli w okolicy przebiega gazowa sieć, możesz przyłączyć się do niej i ogrzewać domek gazem ziemnym. To czysta forma ogrzewania, niewymagająca wynoszenia popiołu bądź dokładania do pieca. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę we wnętrzu, a piec pobierze konieczną do jej podtrzymania ilość gazu. Dodatkowo gaz w trakcie spalania nie wydziela trujących substancji, co przyczynia się do poprawienia jakości powietrza. Niestety, koszta ogrzewania gazem ziemnym są duże – o wiele przewyższają koszta grzania węglem a także drewnem.

Pompa ciepła jest nowoczesnym grzewczym systemem, który nie wydziela trujących substancji a także nie nastręcza dokładania paliwa. Pompa ciepła pobiera ciepło znajdujące się w powietrzu czy też w gruncie i rozprowadza je w domu. Wydajność przyrządów jest bardzo wysoka i sięga 300-400%.