Na jakie ogrzewanie budynku się zdecydować?

Jest kilka paliw, jakie użytkuje się do ogrzewania budynków. Każde z nich charakteryzuje się zupełnie innymi własnościami, stąd należy znać ich słabe oraz mocne strony.
Ogrzewanie węglem jest to najbardziej popularne, lecz najmniej wygodne źródło ogrzewania.

mieszkanie - przekrój

Autor: Kasia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli idzie o proste kotły, wykorzystuje się w nich węgiel orzech, zaś w piecach z podajnikami stosuje się ekogroszek. Koszty ogrzewania tego typu są dosyć małe, jednak słabej jakości węgiel cechuje się niewysoką cieplną efektywnością. Co więcej, węgiel niskiej klasy powoduje powstawanie toksycznych produktów wypalania, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu. Do tego spalanie węgla przyspiesza niszczenie komina, a również nastręcza wynoszenia dużych ilości popiołów.

To użyteczne omówienie (http://www.roletomat.pl/piloty/pilot-5-kanalowy-inel) na pewno będzie dla Ciebie wartościowe, ponieważ znajdziesz tam informacje podobne do takich, które czytasz tutaj.

Drewno jest tańsze niż ogrzewanie olejowe czy też gazowe, a również wydziela do środowiska mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Kotły kotły przemysłowe zgazowujące drewno uzyskują skuteczność rzędu 90%, co oznacza, że jest to paliwo wydajne. Drewno wykorzystuje się do nagrzewania również w postaci pelletu czy też brykietu.

Jeśli w okolicy przebiega gazowa sieć, możemy przyłączyć się do niej i nagrzewać domek gazem ziemnym. Będzie to czysta forma ogrzewania, niewymagające pozbywania się popiołu czy też dokładania do pieca. Starczy ustawić odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, a piec zaczerpnie potrzebną do jej podtrzymania wielkość gazu.

Do tego gaz w czasie spalania nie generuje toksycznych substancji, co na pewno przyczyni się do polepszenia jakości powietrza. Niestety, koszta nagrzewania gazem ziemnym są duże – daleko przewyższają koszta nagrzewania drewnem i węglem.