Które kafelki kupić na balkon? Jakimi cechami powinny się odznaczać, Co muszą w sobie mieć, żeby były wytrzymałe?

Chcemy ułożyć posadzkę z płytek na balkonie. Patrzymy na różnorakie wzory i mamy nadzieję, że zakupimy te najbardziej właściwe. Na co właściwie powinniśmy zwracać uwagę? Na pewno sam wygląd kafelek to nic. Płytki na taras powinny być niezwykle wytrzymałe, czyli mrozo- oaz wodoodporne. Jakie dodatkowo muszą one być?

kafelki na ścianie

Autor: Gres Catalan
Źródło: Coram Poland
Przed zakupem płytek, na przykład płytki sklep internetowy powinniśmy sprawdzić dostępne fasony oraz ceny. Gdy już dokonaliśmy wyboru następnie musimy się dobrze przygotować. Odpowiednie potraktowanie podłoża, gdzie będą zamontowane płytki, to zupełna podstawa, bez tych zabiegów nie powinniśmy zaczynać. Podłoża muszą być dobrze wyczyszczone, więc nie może być plam, tłuszczu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Takie podłoże koniecznie musi być proste, nie mogą się w takich miejscach znaleźć żadne spękania lub zniekształcenia. W przypadku sporej chłonności podłoża zalecane jest położenie warstwy gruntu. Jak podłoże nie ma spadku, musimy przygotować dodatkowo warstwę spadkową.

Trzeba również nie zapominać o dylatacjach – brzegowych i strefowych. Brzegowe to takie występujące na zakończeniach powierzchni, stykają się ze ścianą. W linii przebiegu krawędzi dylatacyjnych, w warstwę izolacji trzeba włożyć taśmę uszczelniającą. Strefowe dylatacje dobrze jest stosować przy większych powierzchniowo płaszczyznach. Powinny one tworzyć pola o powierzchni maksymalne 3 na 3 metry kwadratowe. Fragmenty podłoża określone przez dylatacje powinny zawierać w kształcie czworobokow ze stosunkiem boków od 1:1 do 1:2.

Omawiany tekst, który na tej witrynie publikujemy, jest bardzo emocjonujący, jednak warto ponadto przeczytać zbliżone wiadomości – więcej pod tym linkiem (dekordia.pl/produkty/kategoria-plytki-wloskie-drewnopodobne).

Niezwykle ważna jest również ochrona przed wilgocią, może to być dopasowana do płytek plastyczna masa , która będzie uszczelniała. Tak samo pamiętajmy o odpowiedniej zaprawie klejowej. Na przykład, dobra zaprawa klejowa przeznaczona do glazury powinna być położona taką metodą, aby uzyskać maksymalny stopień powierzchni przylegania.

Generalnie to ilość kleju musi być zgodna z zaleceniami producenta. A jakie fugi kupić? Producenci glazury radzą wykonanie fug o minimalnej szerokości 5 milimetrów. Przed rozpoczęciem prac należy zrobić test, czy fuga nie zostawia zabrudzeń na płytce. Fugowanie natomiast powinniśmy rozpocząć po dokładnym związaniu kleju. Co do szczelin dylatacyjnych oraz narożników, powinno się użyć sznurów dylatacyjnych razem z masami trwale elastycznymi stworzonymi do tego celu.