Krótki przegląd rynku mieszkaniowego w Warszawie, analiza cen i atrakcyjności mieszkań

Warszawa jako stolica i największa miejscowość w Polsce ma również najmocniej rozwinięty rynek mieszkaniowy. Ilość mieszkających tam na stałe bardzo dawno przekroczyła milion, a poza tym w mieście mieszka kolejne kilkaset tysięcy studentów i pracowników, więc i zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże. Bardzo dobrze to zresztą widać po ilości inwestycji, które są bez przerwy realizowane, a także po tym, jak prezentują się nowe osiedla.

warszawa

Źródło: flickr.com

Porównując ceny za mieszkania w różnych miastach okazuje się, że to w stolicy właśnie mają one najwyższy poziom. Wiąże się to z kilkoma rzeczami. Przede wszystkim same warszawskie inwestycje są dużo droższe niż w pozostałych częściach kraju. Ceny działek w lepszych miejscach osiągają kosmiczne sumy, a przecież dochodzi do tego jeszcze zapłacenie robiącym przy inwestycji ludziom. Wszystko to plus bardzo duży popyt na nowe lokale powoduje, że póki co ceny trzymają bardzo wysoki poziom. I wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe lata tak będzie, bo pozostałe duże miejscowości raczej na razie nie chcą doganiać stolicy. Jednak stwierdzenie, że Warszawa to drogie miasto jeśli chodzi o mieszkania, to bardzo ogólna wiadomość. A w rzeczywistości rynek nieruchomości w stolicy jest ogromnie różnorodny, pewnie także z tej przyczyny, że obejmuje rzeczywiście wielki obszar. Co zrozumiałe, największy poziom cen występuje w śródmieściu, tam ciężko jest zaczynać szukanie, jeżeli się chce przeznaczyć mniej niż dziesięć tysięcy.

mieszkanie

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com

Trafiają się tam i mieszkania które kosztują ponad 20 tysięcy, co jest naprawdę wysoką kwotą jeśli chodzi o wysokość cen. Im dalej od centrum tym ceny są niższe, kończąc się na dzielnicach bardzo oddalonych, lub uważanych za niezbyt bezpieczne czy atrakcyjne. W rzeczywistości pośród pojawiających się ofert praktycznie w każdej dzielnicy można wyszukać i mieszkania ( mieszkania żerniki wrocławskie przy parku ) nowe, i używane z rynku wtórnego. Jeśli więc kogoś będą interesować mieszkania Grochów, to z pewnością coś interesującego znajdzie. W niektórych rejonach więcej może być mieszkań używanych, w innych nowych, ale raczej wszędzie jest całkiem spora propozycja.