Jeśli pragniemy, by jakieś metalowe przedmioty przetrwały długi czas, to musimy wykorzystać chromowanie

Podczas renowacji nie pragniemy, aby jakieś zaślepki lub inne rzeczy zardzewiały. Przez to najczęściej potrzebujemy chromowania, by temu zapobiec.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Znamy go w wersji zdatnej do spożycia (znaleźć go możemy przykładowo w jabłkach czy płatkach zbożowych), ale też w wersji, która bywa używana technicznie. Dwa najbardziej znane związki robione z chromu to żelazochrom i chrom metaliczny. Prócz tego pierwiastek ten jest składową stali nierdzewnej (mniej więcej 17%). Co istotne właściwości chromu są wysoko antykorozyjne, toteż zazwyczaj stosuje się go, aby pokryć jakieś metalowe przedmioty i tym samym uchronić przed rdzewieniem. Chromowanie nie jest tanim procesem i przez to zaleca się je jedynie tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne. Nakłada się go cieniutką warstwą od zewnątrz, tym samym tworząc ochronną skorupkę.

Szalenie zajmującym wydał Ci się ten artykuł i zawarte tutaj treści? To fantastycznie! Kliknij w poniższy link i przeloguj się na następny adres tej podstrony (http://www.tarasfactory.pl/oferta/tarasy/renowacje-tarasow/).

Grube są oczywiście najbardziej trwałe i sięgają mniej więcej 25 μm. By jednak chrom się wtedy nie kruszył, to warstwa ta powinna być chropowata. W celach aranżacyjnych kładzie się niebywale cienką warstwę chromu — mniej niż 1 μm. Jest to o wiele mniej aniżeli 1 mm. Chrom najczęściej kojarzy się ludziom z szarym lub srebrnym metalem, który w promieniach słońca bije niebieskawym blaskiem. Jednak pierwiastek ten może posiadać też inne kolory.

Może być na przykład żółty lub czerwony. Zwykle z chromu produkuje się śrubki oraz inne części, które najczęściej wykorzystywane są przez ekipy remontowe czy budowlane.