Jakiego rodzaju są sposoby na walkę z wilgocią w mieszkaniu?

Walkę z wilgocią w mieszkaniu rozpocząć się powinno od uświadomienia sobie skąd się ona bierze oraz w jaki sposób usunąć jej nadmiar. Najbardziej istotną przyczyną wilgotności w domu może być zła izolacja cieplna domu lub źle funkcjonująca wentylacja.

wilgoć w domu

Autor: „StudioZ Projektowanie i Aranżac

Czynnikiem, który sprzyja gromadzeniu się wilgoci są szczelnie domknięte drzwi i okna, które są wykonane z tworzyw sztucznych i zmniejszają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ponadto codzienne prace, które przeprowadzane są w mieszkaniu czyli pranie, prasowanie czy gorąca kąpiel, powiększają znacznie poziom wilgoci w danym momencie. Wymagają one sprawnego odprowadzenia wilgotności na zewnątrz. Sama wilgoć w domu to nie jest problem. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy nie ma skutecznej drogi na pozbycie się jej w krótkim czasie. Warto zwracać uwagę na kilka symptomów, które ostrzegają nas, że jest coś nie tak. Są to zaparowane okna, nie schnąca długi czas podłoga i ręczniki, zapach stęchlizny, który unosi się w powietrzu i czarne przebarwienia, które pojawiają się na ścianie.

Jeżeli niniejszy post jest dla Ciebie ciekawy, to zobacz stronę (https://tarasfactory.pl/article/fiszka-z-targow/), która także prezentuje pokrewne materiały. One niewątpliwie również Cię zaintrygują.

pomieszczeniem, na które zwracać trzeba specjalną uwagę jest łazienka, ponieważ produkujemy tu największa ilość wilgoci. Warto czasami zainwestować w niewielki wentylator, który może dopomóc nam wyzbyć się nadmiaru wilgoci.

W odmiennym przypadku zagraża nam rozwój grzybów oraz pleśni na ścianach razem z brzydkim zapachem. Pleśnie i grzyby preferują miejsca zawilgocone, słabo wentylowane i ciemne. Lubią również miejsca zakurzone za ciężkimi regałami w trudnodostępnych rogach. Grzyby charakteryzują się tym, że jeżeli się głęboko zakorzenią w ścianę, są w takiej sytuacji bardzo niełatwe do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest gruntowny remont. Również zapobiegawczo dobrze byłoby zabezpieczyć pomieszczenia te wyjątkowo narażone na działanie wilgotności. Są to łazienki, kuchnie oraz pralnie. W wypadku wykończenia ceramicznymi płytkami warto wykonać pod nimi przeponę wodoochronną.

Jeśli problem zauważony zostanie w porę, przydatne będzie wielokrotne wietrzenie miejsc, ułatwienie systemu wentylacyjnego oraz osuszacze powietrza. W wypadku zaatakowania głębokiego ścian przez grzyb, czynności zacząć należy od usuwania grzybni.