Jakie są rodzaje kotłów centralnego ogrzewania i dlaczego to tak istotne?

Wybór właściwego pieca CO ma kluczowe znaczenie dla wysokiego komfortu domowników i dla uzyskania niższych opłat użytku konkretnego budynku.
Niezwykle ważnym czynnikiem jest typ kotła, specyfika jego zasilania czy opcjonalne funkcje.

Zakup dobrego pieca centralnego ogrzewania powinien być stosownie planowany oraz dopasowany do konkretnych potrzeb. W kwestii takiej jak metoda zasilania pieca, to jest to kluczowa sprawa, na którą trzeba zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu kotła. Rodzaj używanego paliwa będzie posiadał ogromny wpływ na ceny ogrzewania oraz na komfort obsługi konkretnego pieca. W przypadku budynków wolnostojących najczęściej montowane są piece na pellet, piece na ekogroszek czy też piece węglowe.

Poświęć chwilę i sprawdź tu podobne informacje na opisywany temat – one z całą pewnością Cię zaintrygują, zatem nie zwlekaj za długo:)

Istnieje również piec gazowy kondensacyjny. Jeśli wybierzemy akurat tego typu piec, to warto uprzednio pomyśleć o w większym stopniu innowacyjnych urządzeniach kondensacyjnych.

dach

Autor: Maxime Raphael
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu piec gazowy jest stosunkowo kosztowny przy zakupie, jednak wyróżnia się nieco mniej widocznym kosztem używania. Działa on w układzie zamkniętym i zezwala na odbieranie energii ze spalin. Taki piec wykorzystuje tzw. zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej ze spalin. Jeśli chodzi o ilość uzyskiwanego ciepła, to decyduje o tym temperatura wody, która jest otrzymywana z konkretnej instalacji. Im będzie ona niższa, tym wydolność konkretnego kotła kondensacyjnego będzie bardziej znacząca. Wedle normy DIN 47027 normowa temperatura wynosi 40 stopni Celsjusza. Niektórzy producenci podają jednak jej sprawność w odniesieniu do temperatury trzydziestu stopni a nawet 25 stopni. Te wartości będą w takim wypadku zawyżone.

Z tego też powodu należy zwrócić na to dużą uwagę przed kupnem tego typu kotła. Należy także wspomnieć, że dobrej klasy piec kondensacyjny powinien mieć sprawność na szczeblu ok. 110%.