Jakie istnieją typy tynków ozdobnych?

Za wykorzystaniem tynków ozdobnych przemawia różnorodność ich faktur, jakie można by uzyskać. Jednak takie tynki warto także wykorzystywać z innych względów. Chodzi o to, że jest to taki materiał, który jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Faktury tynków ozdobnych są zależne od rodzaju tynku, metody jego nakładania i od fakturowania. Czasami także są zależne od pomysłowości wykonawcy. Są różne rodzaje tynków ozdobnych. Dla przykładu tynk ozdobny zacierany, ciągniony, mozaikowy czyli kamyczkowy, japoński albo stiuk. Jeśli interesują Cię tynki dekoracyjne Warszawa jest miejscem, w którym działają specjaliści znający się na swojej robocie. Pamiętają, że najbardziej popularne są tynki kornikowe, zatem rowkowe albo rustykalne. Są one nakładane warstwami o grubości identycznej jak wielkość ziaren kruszywa. Natomiast po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach od momentu nałożenia, w zależności od wilgotności i temperatury albo rodzaju tynku, modeluje się fakturę przy pomocy zacierania pacą wyprodukowaną z krążniki do przenośników taśmowych sztucznego.
koparka na placu budowy

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
kawalerka

Autor: Jaga
Źródło: Jaga
Zależnie od efektu, który chcemy otrzymać, można zacierać w pionie, w poziomie albo na okrągło. Użycie podkładu w takim kolorze jak tynk będzie zapobiegać prześwitywaniu podłoża. Tego typu tynki dekoracyjne można by nakładać ruchami okrężnymi, żeby otrzymać rezultat „na gładko” lub nadać im inne faktury, przykładowo mozaikowe. Tynki ozdobne mozaikowe, dzięki różnym kamieniom naturalnym albo odłamkom kolorowego szkła, może nadać tynkowanej płaszczyźnie charakterystyczny i barwny wzór. Można by je ze sobą mieszać oraz otrzymać różne kolorystyczne zestawienia.

Bardzo znane są również wyprawy o fakturze „baranek” i wyprawy ciągnione. Kładzione są one pacą ze stali nierdzewnej, a fakturę tynku nadaje się przy wykorzystaniu wałka z gąbki komórkowej. „Sople”, które się pojawiają możemy wygładzać dodatkowo pacą.