Jak zaaranżować wnętrze, które będzie działało automatycznie? Czy jest to wykonalne?

Czy prawdopodobne jest, żeby nasz dom myślał? Co trzeba zrobić, żeby zamontować w domu system inteligentnych instalacji? Do kogo dobrze jest się z tym pójść i jakie papiery trzeba mieć ze sobą? Czy jest to kosztowne? Czy naprawdę można stworzyć nasz inteligentny pokój? Systemy inteligentne dają pełną automatyzację naszego wnętrza, i to w wielu wymiarach.

dużo pilotów

Autor: Carlos Castro Ruge
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą to być bowiem instalacje odnoszące się do ogrzewania, chłodzenia lub wentylacji, jak również sterowanie oświetleniem, bramami czy innymi sprzętami silnikowymi. Możliwe jest również zarządzanie bezprzewodowymi urządzeniami poprzez bluetooth oraz GSM. Tego typu automatyzacja może zahaczać praktycznie każdy fragment instalacji elektrycznej. To znaczy, że prostym guzikiem będziemy w stanie uruchomić zraszacze trawników, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach czy wyłączyć wybrane sprzęty AGD w domu.

Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo energii. W przypadku kosztów ogrzewania jest to mniej więcej 40%, natomiast oświetlenia do 15%. Kiedy wybieramy inteligentne instalacje to tak naprawdę nie trzeba starać się o żadne dodatkowe pozwolenia – http://www.ehsbiznespartner.pl/pozwolenia-decyzje/ – ani dokumenty. Kwestia ta dotyczy tak remontowania naszego lokum, jak i budowy nowego. Wiadomo jednak, iż w przypadku stawiania domu potrzebne jest uzyskanie zezwolenia, które uzupełnione jest o projekt instalacji elektrycznej. Jest on bardzo potrzebny jeśli chodzi i montaż klasycznej, oraz inteligentnej instalacji. Kiedy budujemy nowy dom mamy właściwie dwa wyjścia. Interesujące informacje są tu: tutaj.

Po pierwsze, do podania o wydanie pozwolenia na postawienie budynku podpiąć trzeba projekt instalacji elektrycznej, a następnie trzeba przygotować projekt (projekty domów szeregowych) inteligentnej instalacji. W drugiej sytuacji do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę musimy dołączyć projekt instalacji, który bierze pod uwagę również inteligentne instalacje. Już podczas projektowania instalacji musimy wziąć pod uwagę miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej. Urządzenia inteligentnej instalacji zasilane są napięciem, które różni się parametrami od napięcia, jakie jest w sieci energetycznej. Najczęściej komunikacja i zasilanie tych elementów odbywają się takimi samymi przewodami, więc instalację magistrali umieszcza się w pewnej odległości od instalacji elektrycznej.