Jak oszczędzać kupując urządzenie klimatyzacyjne?

Klimatyzacja już dawno przestała być kojarzona z bogactwem, ostatnio montaż tego typu urządzenia jest bardzo opłacalnym i niedrogim przedsięwzięciem. Należy jednak wiedzieć o kilku podstawowych regułach. Klimatyzatory, mimo swojej prostej budowy, wymagają profesjonalnego montażu. Po zakupie sprzętu dobrze więc spytać pracownika, czy w ofercie są również usługi instalacyjne.

Często zdarza się bowiem, że sprzedawca za niewysoką opłatą może udzielić pomocy w montażu sprzętu. Montaż klimatyzatorów dla profesjonalnej ekipy jest przedsięwzięciem bardzo prostym i przy tym nie zabiera dużo czasu. Nie należy dokonywać montażu urządzenia na własną rękę, sprzęt może bowiem ulec uszkodzeniu i dodatkowo stracić gwarancję. Zależnie od rodzaju wybranego klimatyzatora, urządzenie montuje się albo w oknie, albo montuje się do ściany domu. Tego typu klimatyzator może szpecić fasadę budynku, dobrze więc przemyśleć odpowiednie miejsce do zainstalowania klimatyzatora.

Na czym można zaoszczędzić?

Autor: LARS

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla klienta kupującego klimatyzator, jest montaż klimatyzatora przez pracownika. Ustawodawca ustalił bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na kupno i instalację klimatyzatora. Usługa montażu, zlecona w zewnętrznej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy kupnie samego urządzenia, trzeba zapłacić standardowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat.

Ten tekst jest niesamowicie interesujący, ale bez ociągania zobacz też ten opublikowany tutaj (http://www.kalbarczyk-rzeczoznawcy.pl/czy-sprzedajac-nieruchomosc-warto-zlecic-operat-szacunkowy/) w innym serwisie post – on również jest godny uwagi.

Przy kosztach rzędu kilku tysięcy złotych różnica w cenie może być ogromna.

W jaki sposób obniżyć koszty użytkowania?

Przed zainstalowaniem klimatyzatora, warto sprawdzić szczelność dachu i okien w budynku, gdzie sprzęt ma być docelowo zainstalowany. Rachunki za energię elektryczną będą bowiem dużo mniejsze, gdy sprzęt będzie pracował w szczelnych budynkach. W takiej sytuacji wymiana płynu chłodzącego będzie także mogła się odbywać rzadziej. Różnicę w cenie wykorzystywania czuje się niemalże od razu. Jak więc widać – klimatyzatory (strona polecana w temacie) stają się opłacalną inwestycją dopiero po poniesieniu określonych niezbędnych kosztów. Kwoty takie mogą z początku wyglądać na bardzo duże, jednak to bardzo niewiele w stosunku do tego, ile pieniędzy można stracić jeśli urządzenie funkcjonuje nieprawidłowo.