Jak funkcjonuje wentylacja naturalna i co ona może dać?

Większość Polaków uważa, że wymiana powietrza w budynku zazwyczaj nie jest potrzebna. Tego typu wentylację traktują oni jako źródło różnych niedogodności, zwłaszcza w zimie. Są zdania, że przez wentylację ucieka z budynku ciepło oraz zimno przedostaje się do wnętrza od otworów okiennych.

Wentylacja w domu jest jednak niezwykle konieczna oraz nie jest ona zaledwie potrzebna po to, żeby dostarczać nam nowe ilości tlenu, który podczas oddychania zamieniony jest na CO2. W czasie wentylacji powietrza usuwane są także różnego rodzaju zanieczyszczenia a także toksyny, które pochodzą z materiałów konstrukcyjnych oraz mebli. Tyczy się to również różnorodnych mikroelementów oraz nadmiaru pary wodnej, którą wytwarzamy sami podczas prania lub mycia. Oczywiste jest zatem, że nasze budynki muszą być wentylowane. Wentylowanie lokali można robić na kilka sposobów, które odróżniają się od siebie efektywnością oraz nakładami pieniężnymi, jaki musimy ponieść nie jedynie na etapie robienia wentylacyjnej instalacji, lecz również podczas jej późniejszego używania.
Biokominek Tetris marki Horus

Autor: Horus
Źródło: Horus
W naszym kraju dominuje wentylacja naturalna, jaka nazywana jest również grawitacyjną. Latem tego typu wentylacja grawitacyjna nie funkcjonuje wcale, z kolei zimą jest bardzo intensywna. Przez inne pory roku może funkcjonować lepiej lub gorzej, lecz bardzo rzadko działa na właściwym poziomie. Jej funkcjonowanie jest zależne nie tylko od temperatury powietrza zewnętrznego, ale także od kierunku oraz mocy wiatru. Działanie wentylacji naturalnej opiera się na wykorzystywaniu różnicy temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz mieszkania. Zużyte powietrze wywiewane jest przez przewody wentylacyjne zakończone kratkami.

Jednak żeby to było możliwe, musi być zapewniony dopływ do mieszkania czystego powietrza z zewnątrz.

Ciekawy wpis? Bardzo nam przyjemnie. Tym samym gorąco zapraszamy na (http://www.mcrsklep.pl/pl/opaska-ogniochronna-mcr-ps-25) naszą kolejną witrynę, gdzie wyszukasz masę dodatkowych wątków.

Kiedyś dostawało się ono przez nieszczelne otwory okienne a aktualnie dostaje się przez okienne nawiewniki. Świeże powietrze może również dostawać się do pomieszczenia przez odpowiednie rozszczelnienie otworów okiennych.