Jak dobrze wybrać mieszalnik, aby spełniał swoją funkcję w gospodarstwie rolnym?

Posiadacze znacznych rolnych gospodarstw niezwykle często zajmują się wieloma działalnościami. Bardzo często zdarza się tak, że rolnicy nie tylko zajmują się uprawą zbóż lub warzyw, lecz również posiadają hodowlę trzody chlewnej.
Aby oszczędzić na paszy dla takiej trzody, wykorzystywać można zebrane ziarno albo nawet można przeznaczyć pewien areał gleby po to, żeby zasiać zboże specjalnie na paszę dla zwierząt hodowlanych.

Osoba niepełnosprawna

Autor: Erich Ferdinand
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak żeby pasza była właściwa, są konieczne różnorodnego typu mieszanki z mikroelementami albo z wieloma rodzajami zbóż. Wtedy bardzo potrzebny jest specjalistyczny mieszalnik do pasz. Dla dosyć znacznej trzody chlewnej mieszanie pasz ręcznie zupełnie nie wchodzi w grę. Po to, żeby przygotować szczególną mieszankę pokarmową, są konieczne ziarna zbóż tego typu jak pszenica, jęczmień czy koncentraty paszowe, dodatki mineralne i sieczka. Wszystkie te składniki paszy należy dokładnie zmieszać w odpowiednich proporcjach oraz tak, aby pasza zachowała jednorodną strukturę. Z tego też powodu prowadząc gospodarstwo, które ma znaczny inwentarz, niełatwo obejść się bez mieszalnika, do którego są podawane wszystkie elementy, a po ich wymieszaniu uzyskujemy odpowiednią paszę.
Mieszalniki do pasz możemy rozdzielić na pionowe, poziome oraz ukośne.

Jeśli omawiany tekst Cię zaintrygował, to kliknij ten odnośnik, to niezwykle użyteczny artykuł (https://prezero.pl/), który przedstawia pokrewne treści.

Najpopularniejszymi z tych wszystkich, są mieszalniki pionowe, ponieważ jest możliwość mieszania w nim śruty zbożowej, koncentratów, zboża czy dodatków paszowych. Mieszalniki różnią się również umieszczeniem odpylacza, gdyż może być on boczny, dolny albo górny. Mieszalnik jednak wybiera się według ciężaru oraz pojemności. Mieszalnik pionowy jest przeznaczony do tworzenia wszystkich wariantów żywności dla zwierząt hodowlanych oraz wszystkich rodzajów pasz.

Jest on najczęściej stosowany w indywidualnych gospodarstwach rolniczych i może być także wykorzystywany na małych farmach. Rolnicy po zebraniu swych plonów tego typu jak jęczmień czy owies, po dodaniu przygotowanych składników mogą otrzymać mniej kosztowne pasze i żywnościowe mieszanki.