Jak bez trudu rozwiązać problem nagrzewającego się poddasza?

Poddasze w budynku jednorodzinnym to kondygnacja, która charakteryzuje się tym, że utrzymuje się w tamtym miejscu wyższa temperatura niż na niższych poziomach.
Jest parę przyczyn tego typu stanu rzeczy.

Skośne dachy zaprojektowane w ciemniejszych kolorach nieco mocniej się nagrzewają od słońca niż pionowe, przejrzyste ściany domu. Ponadto okna balkonowe oraz dachowe przepuszczają stosunkowo znaczną ilość promieniowania słonecznego oraz ciepłe powietrze z powierzchni budynku wznosi się i pozostaje na poddaszu. Jedyną efektywną w tego typu okoliczności sposobnością na zredukowanie temperatury w pomieszczeniach na poddaszu skośnego pokrycia dachowego jest zamontowanie mechanizmu klimatyzacji. Przy dobieraniu jej mocy należy mieć na uwadze zasadę 1kW/10m2, chociaż należy także wziąć pod uwagę tzw. moc chłodniczą urządzenia, nie natomiast zużycie energii elektrycznej.
rolety

Autor: Richard Pearson
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie to zastosowanie klimatyzatora split czyli systemu, w którego ramy wchodzi jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. Takie rozwiązania przeznaczone są do poddaszy otwartych, bez murów. Odpowiednio dobrana pod względem mocy klimatyzacja na poddaszu z całą pewnością będzie ochładzać skutecznie kompletne to pomieszczenie. Jednostkę zewnętrzną należy zainstalować na zewnętrznej ścianie budynku, na balkonie, pod okapem albo na dachu skośnym.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Wejdź w podany link i tam umieszczona jest moja strona www (https://trops.pl/artykuly-do-drewna-wabrzezno) z dodatkowymi informacjami na ten wątek.

W wypadku poddaszy podzielonych można użyć kilka sprzętów w opcji split, jednak będzie się to wiązać z koniecznością zamontowania kilku jednostek zewnętrznych, które będą swoim wyglądem szpecić ogólny wygląd budynku.

Klimatyzatory rodzaju split są najtańszym rozwiązaniem i jest to mechanizm o mocy chłodniczej ok. 25 kW. Możemy go nabyć za ok. 2 tysiące złotych. Stosunkowo nieskomplikowany montaż kosztować będzie ok. 600-700 zł.