Intensyfikowanie gruntu budowlanego

Utwardzanie podłoża budowlanego przeprowadzamy na ogół w takim przypadku, gdy nośność podstawy może być niewystarczająca do opanowania balastu obiektu. Zagadnienie to jest przede wszystkim ważne ze względów bezpieczeństwa. Przed zaczęciem wzmacniania powinniśmy jednak dysponować autorytatywnymi badaniami gruntu. Bez nich nie będzie wiadomo jakie metody użyć.

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Wzmacnianie gruntów zagwarantuje posiadanie stabilnego i pewnego budynku. Najłatwiejsza i w zasadzie najmniej inwazyjna procedura utwardzania, to ubijanie. Strategia ta stosowana jest pod obiekty lekkie konstrukcyjne. Polega na ubijaniu wilgotnego, przeważnie piaszczystego podłoża specjalnymi machinami.

Może jakiś komentarz z strony (https://pojemniki-metalowe.com/pojemnik-samowyladowcze-koleby-uchylne-2/) Cię zainspirował? Masz chęć na to odpowiedzieć? Zachęcamy Cię do tego z radością. Oczekujemy na Ciebie!

Jeśli nośność gruntu jest zbytnio mała, a wypływa ona z wilgotności gruntu, to powinniśmy pogrubić go żwirem, bądź drobnymi kamieniami ubijanymi warstwami.

Iniekcja to metoda polegająca na podwyższeniu nośności gruntu pod fundamentami za pomocą specjalnych zastrzyków do gruntu. Wzmacnianie gruntów tą strategią ma na celu zniwelowaniu szansy osiadania budynku. Są rozmaite techniki iniekcyjne gwarantujące wzmacnianie każdych gatunków gruntów, za pomocą szprycowanej pod ciśnieniem mikstury. Kompozycja i spoistość danej mikstury jest zależna od rodzaju bazy i jego przepuszczalności. Zazwyczaj są to roztwory cementowe, lub zawiesiny sztuczne, które wtłacza się za pomocą specjalnych pomp do luki w gruncie budowlanym.

grunt budowlany

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas realizowania prac budowlanych, konieczne jest czasami zagęszczenie gruntów. Jego zamysłem jest obniżenie porowatości gruntu, jaki jest za sypki, a przez to niewystarczająco solidny. W związku ze zróżnicowanymi cechami gruntów, aplikowane są przeróżne metody i maszyny do zagęszczania gruntów. Porowatość gruntu jest możliwość zminimalizować w wyniku zastosowania wibracji, albo impulsów. Zagęszczanie gruntów wykonywane jest przez różne maszyny. Jednymi z najczęściej użytkowanych maszyn służących do zagęszczania przy robotach ziemnych są walce. Walce stałe oddziaływają własną masą, gwarantując ukończenie zagęszczenia podsypek pod fundamenty, lub dogęszczenia górnych warstw grobli.