Ile ciepła można zużyć w mieszkaniu?

termostat
Gdy żyjemy w bloku powinniśmy mieć świadomość, że musimy pamiętać o mnóstwie spraw. Choć w sumie częściej jest tak, że ludzie ktoś inny powinien zająć się problemem. Żarówka się przepaliła na schodach, nie wymieniamy, bo przecież sąsiad również z tych schodów korzysta i mógłby pomyśleć o wymianie żarówki, okno na korytarzu jest nieszczelne, przecież nie tylko ja czasem je otwieram, więc nie tylko ja się powinienem tym martwić.

Wiadomo, że są osoby odpowiedzialne za to by wszystko w konkretnym budynku dobrze funkcjonowało, ale o niebo lepiej byłoby gdy każdy mieszkaniec starał się, aby w danym bloku przyjemnie się żyło. Ale porozumieć się z sąsiadami ciężko, no, ale jak dogadywać się z osobami, z którymi nigdy nie rozmawialiśmy i nawet nie wymieniamy podstawowych grzeczności. A gdy chodzi o pieniądze, to łatwo się domyślić, że o dogadanie się trudno.

ciepłomierz
Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com

Ale właściciele wspólnot mieszkaniowych stwierdzili, by we wszystkich mieszkaniach zamontować podzielniki ciepła – http://bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48 pozwala płacić mieszkańcom tylko za to ciepło, które zużyli. Dawniej było tak, że płaciło się od metru kwadratowego, a teraz opłat dokonuje się według zużycia. Najpierw w każdym mieszkaniu są instalowane na grzejnikach podzielniki ciepła, które dadzą możliwość na dokładne odczyty. Dzięki temu nie trzeba się przejmować tym, że sąsiad ma stale otwarte okno zimą, bo nas to nic nie kosztuje.


Rozliczmy mieszkańców za zużycie ciepła

Są sytuacje, kiedy ciężko jest dobrze określić ile, konkretna jednostka powinna za coś zapłacić. Tak m.in. jest we wspólnotach mieszkaniowych. W takich miejscach przykładowo rozliczanie ciepła może okazać się naprawdę trudne – analizuj koszty ogrzewania z firmą Bmeters. Z tego powodu ważne jest żeby wyszukać sposób, żeby nikt nie czuł się niesprawiedliwie potraktowany.

jedną z opcji są podzielniki ciepła, które są stosowane w wielu blokach. To w pewien sposób upraszcza się określenie opłat za zużycie ciepła przez konkretną jednostkę, w tym wypadku dane mieszkanie. Oczywiście nie każdy się z tym zgadza i nie w każdym bloku stosuje się tego typu rozwiązanie, jednak jak do tej pory jest to jedna z najsensowniejszych opcji, jeżeli chodzi o kwestie związane z rozliczaniem mieszkańców za ciepło.