Dzisiejsza chemia w gospodarstwach domowych i w przemyśle

Zadziwiające jak wiele wynalazków uważanych przez nas za dokonania ostatnich dziesięciu, góra dwudziestu lat mają dużo dłuższą a także bogatszą historię. Jeśliby przeciętnego przechodnia zapytać kiedy został wyprodukowany pierwszy teflon, tworzywo sztuczne stosowane powszechnie w gospodarstwie domowym, prawdopodobnie odpowiedziałby taki pierwszy lepszy przechodzień że w latach 70-tych dwudziestego stulecia. Tymczasem tworzywo to stworzono 77 lat temu, w 1938 r. w USA.

zawory

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego czasu to tworzywo sztuczne zrobiło niesamowitą karierę, nikogo nie dziwi aktualnie użycie go w kuchni. Decyduje o tym jego nadzwyczaj duża trwałość na wysokie temperatury jak również interesująca własność polegająca na wyjątkowo gładkiej nawierzchni.

Nie czekaj, tylko poczytaj szczegóły (http://www.stanmal.pl/oferta-bramy.html) na prezentowany temat – informacje będą zapewne niezwykle interesujące, zatem kliknij tu i zobacz więcej.

Do przedmiotu stworzonego z tego materiału prawie nic nie przywiera, w sposób oczywisty jest to zaletą w kuchni (wymogiem jednakże jest mechaniczne niezarysowanie powierzchni).

Materiał ten jest ogromnie odporny na mechaniczne uszkodzenia, jednak nie jest wieczny. Jego duża wytrzymałość oraz gładkość jest wyzyskiwana nie jedynie w gospodarstwie domowym, ale także w przemyśle. PTFE wykorzystywany jest w produkcji takich półproduktów uszczelniających jak przykładowo taśmy teflonowe. Ze względu na praktycznie nierozpuszczalność tego materiału – we wszelkich dostępnych rozcieńczalnikach z kwasem solnym na czele – taśmy teflonowe stosowane bywają w przemyśle chemicznym jako surowiec uszczelniający na przykład zawory w fabrycznych instalacjach chemicznych. Więcej na .

PTFE to jednakże dopiero początek, od jego odkrycia znaczenie chemii w codziennym życiu ogromnie wzrosło.

Omawiany tekst jest dla Ciebie interesujący? Z pewnością zainteresuje Cię także nowa treść (https://www.malesapd.pl/?url=kontakt), która posiada zbliżone tematycznie kwestie.

Używamy nowoczesnych tworzyw sztucznych takich jak na przykład płyty tekstolitowe używane powszechnie w przemyśle hutniczym jako tworzywo konstrukcyjny . Dzięki swej wytrzymałości mechanicznej jak też termicznej płyty tekstolitowe używane są także jako tworzywo w przemyśle elektrotechnicznym (jako izolator). Innym być może zadziwiającym surowcem izolacyjnym stosowanym w przemyśle jest również znany w gospodarstwach domowych filc. Uszczelki filcowe stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym jako detale tłumiące, podobnie w budownictwie w produkcji drzwi oraz tak zwanej stolarki budowlanej .