Do jakiego celu mogłyby być wykorzystywane kształtowniki oraz jakie wyróżniamy ich typy?

Są to części konstrukcyjne, które mają stały poprzeczny przekrój i dość znaczną długość. Zazwyczaj wykonywane są ze stali walcowanej albo z aluminium. Moglibyśmy wyróżnić pośród nich parę rodzajów.
Najpopularniejsze kształtowniki w swym poprzecznym przekroju mogłyby przypominać jedną z liter alfabetu.

Stąd aktualnie wzięły się ich nazwy. Ceownik jest produkowany w formie prostych odcinków, a jego profil przynosi na myśl literę C. Teownik można by wykorzystać do wytwarzania składników konstrukcji budowli oraz urządzeń, a jego profil podobny jest do literki T. Dwuteownik jest składnikiem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny posiada kształt dwóch liter T złączonych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, jakiego profil przypomina literkę Z, a jego stopki mają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Możemy wyróżnić jeszcze kątownik, który swą nazwę dostał od wyglądu profilu, który ma kształt kąta prostego i przynosi na myśl literkę L.
kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są składnikami, które cechują się odpornością i mają wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu. Nadają się znakomicie przy budowach ogrodzeń, rusztowań lub ( obróbka mechaniczna cnc gonstal ) lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle motoryzacyjnym są one stosowane jako części łączące samochody ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym z kolei są stosowane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako kolejowe akcesoria. W przemyśle stoczniowym są wykorzystywane jako elementy sprzętów portowych oraz statków. W przemyśle telekomunikacyjnym zobaczyć je możemy na masztach w radiowej łączności i telefonii komórkowej, przekaźnikach i prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym moglibyśmy je napotkać na słupach trakcji energetycznych. Mają również wykorzystanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.