Do czego służy wentylacja w budynkach, jakie są różnice między układami grawitacyjnymi i mechanicznymi

Do wygodnego mieszkania są potrzebne pewne rzeczy, którymi obecnie można całkiem dobrze sterować. Przede wszystkim w domu powinno być ciepło, to zagwarantuje grzewcza instalacja, albo podpięta do sieci ciepłowniczej, albo wykorzystująca domowe urządzenia. Ważne jest również zagwarantowanie odpowiedniej jakości powietrza, musi być ono jak najbardziej świeże i mieć właściwą wilgotność.

system wentylacji

Autor: Kecko
Źródło: http://www.flickr.com
Tu coraz częściej używa się specjalnie zaprojektowane układy wentylacyjne, powoli w nowoczesnych budynkach stają się standardem, a nie, jak jeszcze niedawno było, zbędnym luksusem.

Wiele osób nie angażuje się specjalnie w problem wentylowania pomieszczeń, są oni zdania się, że otworzenie okien (moskitiery włochy) wszystko pozałatwia. Jednak okna nie w każdym przypadku będzie można otworzyć, poza tym po ich zamknięciu powietrze kończy swój obieg, i chcąc mieć odpowiednią jego jakość należy jednak pomyśleć o odpowiednim układzie. O wentylacji dobrze jest myśleć już na etapie projektu, jeśli jednak budynek już stoi, to też nie powinno być dużych problemów z jej realizacją – na szczęście montaż wentylacji z firmy CiK Wisniewski nie jest jakimś ogromnie skomplikowanym procesem i da się go bez problemów wykonać w już stojących budynkach.

Obecnie najbardziej popularne są dwa rodzaje wentylacji, czyli mechaniczna i grawitacyjna. Wentylacja centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła o charakterze grawitacyjnym używa naturalne zjawiska fizyczne, obieg odbywa się dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w środku pomieszczenia i zewnętrznym. Jeśli projekt takiej wentylacji będzie właściwie zrobiony, to będzie faktycznie charakteryzować się dużą skutecznością, lecz do tego będzie trzeba sporego doświadczenia i wiedzy. Takiej wady nie mają układu które się opierają o mechaniczne układy, są one obecnie najchętniej wykorzystywane w nowych instalacjach. Obieg powietrza uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu wentylatorów, co całkowicie uniezależnia jej funkcjonowanie od warunków które panują na zewnątrz budynku. Takie instalacje są także dużo bardziej wydajne, a ogromną ich zaletą jest to, że nie ma większego ograniczenia jeśli chodzi o prowadzenie rur i przewodów wewnątrz pomieszczeń.