Czym się powinny charakteryzować instalacje grzewcze? W co muzą być wyposażone, by właściwie funkcjonowały?

Instalacje grzewcze powinny mieć odpowiednie naczynia zbiorcze, jakie umożliwiają przejęcie większej objętości wody w czasie jej podgrzewania. W sytuacji braku tego typu możliwości, ciśnienie w instalacji z pewnością mocno wzrośnie, co może sprawić, iż zajdzie proces rozszczelnienia.

kanalizacja
W instalacjach c.o. używane są dwa typy naczyń wzbiorczych, są tak więc otwarte oraz przeponowe. Naczynie wzbiorcze otwarte montowane są w instalacjach, jakie zasilane są z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w sytuacji przegrzania, czyli zagotowania się wody. Montowane są najczęściej w najbardziej wysokim punkcie obiegu grzewczego oraz połączone bezpośrednio z kotłem, tak zwaną rurą wznośną.

Zajrzyj do opisu, który umieściliśmy pod tym linkiem i czytaj więcej system wentylacji na ów temat, który najwidoczniej Cię zainteresował. Nie zwlekaj!

Para wodna w takiej sytuacji odprowadzana jest rurą przelewową do kanalizacji – Bibus Menos Spółka z o.o..

Naczynia przeponowe można jedynie zamontować podczas instalacji z kotła gazowego albo olejowego, w której wewnętrzna automatyka nie dopuści do przegrzania wody. Instalacje które są wyposażone w tego rodzaju naczynie nazywamy się zamkniętymi instalacjami. Naczynie ciśnieniowe jest złożone z dwóch komór, czyli wodnej i powietrznej, jakie przedzielone są elastyczną przeponą. Podczas wzrostu objętości wody, podczas jej podgrzewania, następuje sprężenie powietrza, zaś ciśnienie wody w instalacji nieznacznie rośnie. Dobranie wielkości naczynia wzbiorczego jest zależna od pojemności instalacji wodnej.

rury

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Jesteśmy w stanie więc przyjąć, że jego objętość musi wynosić w okolicach 4 procent objętości wody, jaka znajduje się w grzejnikach, rurach i kotle. W sytuacji ciśnieniowych musimy brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji, co oznacza wysokość między najwyższym oraz najniższym punktem. Niektóre kotły mają fabrycznie wbudowane naczynia przeponowe i należy jedynie sprawdzić, czy ich pojemność będzie najlepsza dla konkretnej instalacji. Jeśli kocioł nie jest w nie wyposażony, powinniśmy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa, jaka składa się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa oraz manometru. To bowiem gwarantuje najbardziej efektywne działanie, jest też gwarantem, iż cały ten ważny mechanizm będzie działał dobrze.

Inne, także bardzo interesujące szczegółowe omówienie tego tematu znajdziesz tu. Sprawdź koniecznie a z pewnością nie będziesz żałować!

Jak będziemy mieć to na uwadze możemy być przekonani, że wszystko będzie funkcjonowało jak powinno. A to przecież najważniejsze.