Cynkowanie – co to jest? i dlaczego jest potrzebne?

cynkowanie
Cynk jest szeroko stosowanym metalem w protekcji elementów stalowych przed działanie rdzy.
Taka strategia zabezpieczająca to ocynk ogniowy. Profesjonalna cynkownia jest wyposażona do ocynkowania ogniowego nawet wyjątkowo rozfragmentaryzowanych elementów.

konstrukcje stalowe
Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Udanie się do cynkowni jest konieczne – ponieważ każdy jednostkowy detal musi zostać podtopiony w profesjonalnych wannach wypełnionych określoną mieszanką cynku jak i pobocznych substancji chemicznych. Bez tego uzyskanie wymaganego rezultatu ochronnego w postaci większej wydajności elementów stalowych i ich należytego zabezpieczenia przed rdzą byłoby niewykonalne.

Po co kąpiele?

Technika zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy gwarantuje dostanie się do każdej najmniejszej szczeliny w formie elementu stalowego – jak działa ocynk ogniowy?. Płynny cynk w podczas kąpieli, której temperatura osiąga 450 stopni C, wchodzi wszędzie wewnątrz zanurzanego elementu.Ocynk ogniowy, jaki przeprowadza cynkownia nie jest jednorodny, w rezultacie pokrywa cynkowa wykazuje różnorodne właściwości. Efekt uwarunkowany jest od paru podstawowych zmiennych jak:- Skład chemiczny wzmacnianego elementu wykonanego ze stali- Grubość i rozmiar elementu- Ogólna grubość jak i zakładany rozmiar gotowej konstrukcji.

Ten niebanalny wpis po prostu należy zgłębić. Odnosi się do podobnej kwestii, zatem bez wątpienia warto go przeczytać. Kliknij – uczciwie zalecam ten artykuł !

- Zawartość takich pochodnych jak krzem i fosfor.- Wymiar czasu, w którym konstrukcja znajduje się w kąpieli cynkowej- Chropowatości powierzchni komponentu.

Dzięki stosowaniu przez cynkownie różnorodnych mieszanek do ocynku ogniowego, gotowe pozytywne efekty są widoczne w elementach ze stali od razu.
Ocynk ogniowy stwarza wydajną powłokę przeciw rdzy, która uzupełnia nowy stopień funkcjonalności do zróżnicowanych konstrukcji wykonanych ze stali lub żeliwnych.

Jeżeli użyta w niniejszym tekście narracja do Ciebie trafia, to zobacz tu ozonowanie płock inne tego rodzaju posty – one dotyczą analogicznej problematyki.

Efekt = wzrost wytrzymałości na porowatość.
Warstwa cynkowa nie jest jednostajna – ma ona zakres warstwowy, dzięki temu proces cynkowania można ponowić.