Co wykonać, kiedy przepali się żarówka w naszej lampie a my nie mamy pojęcia na jaką ją wymienić?

Jeżeli ktoś nie wie jak ma kupić żarówkę do lampy, którą ma, to powinien zapoznać się z wariantami trzonków oraz gwintów, jakie mają dostępne na polskim rynku żarówki.
Główny rozdział żarówek, to podział na żarówki zwykłe i żarówki energooszczędne, które posiadają wymienić żarówki typowe.

gwinty

Autor: AWBUD
Źródło: AWBUD

Coraz częściej spotykane są również żarówki LED. Żarówki zwykłe nazywa się także lampami żarowymi. Są one wyposażone w drut z wolframu, który posiada za zadanie przewodzić prąd fotowoltaika zachodniopomorskie wytwarzający światło. Te żarówki dosyć mocno się nagrzewają a skutkuje to ich częstym przepalaniem się oraz dosyć niedługą żywotnością. Żarówki energooszczędne wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki tradycyjne. Gwarantują przy tym mniejsze zużycie prądu. Okres nagrzewania żarówek energooszczędnych jest dość znaczny i sprawia to, że częste ich włączanie oraz wyłączanie skraca żywotność tego typu żarówki. Żarówki LED oparte są na diodach elektroluminescencyjnych, które nazywane są w inny sposób diodami ledowym. Takie żarówki charakteryzują się wysoką trwałością oraz dosyć niskim poborem prądu. Charakteryzują się również większą wydajnością niż żarówki typowe. Bez względu na to na jaką żarówkę się zdecydujemy, trzeba wybrać gwinty do posiadanych przez nas lamp. Oznaczane są one głównie za pomocą literki E.
plany

Autor: fihu
Źródło: http://www.flickr.com
Wzrost sławy gwintów halogenowych moglibyśmy zauważyć od ok. dekady. Ta nazwa potocznie jest wykorzystywana w stosunku do halogenowych żarówek, które posiadają specjalistyczne mocowanie. Nie posiadają one formy gwintu. Zazwyczaj spotyka się pośród nich mocowanie GU10. To mocowanie posiada jeszcze więcej żarówek halogenowych. Jeżeli ktoś nie wie dokładnie, jak wybrać żarówkę do lampy, którą posiada, to może sprawdzić tę informację w instrukcji, która dołączona jest do urządzenia przez producenta. W takiej instrukcji powinno się odnaleźć oznaczenie mocy żarówki oraz jaki gwint ona powinna mieć.

W przypadku, kiedy żarówka w naszej lampie się przepali, a my nie będziemy wiedzieć jaką żarówkę należy założyć, to możemy zabrać starą żarówkę do oświetleniowego marketu i poprosić w tamtym miejscu o pomoc w wybraniu żarówki, która ma dobry gwint.