Co wpływa na wybór pokrycia dachowego?

Jaki wybrać materiał na dach? Co zrobić aby pokrycie dachowe starczyło na lata? Wszystko zależeć będzie od tego, na którym etapie frapujemy się nad wariantem pokrycia.
Jeżeli jesteśmy w fazie doboru projektu budynku, wtenczas pokrycie dachowe możesz zaplanować z dowolnego materiału.

Jeśli natomiast realizujemy remont albo wymianę starego pokrycia wybór materiału będzie zależeć również od stanu więźby dachowej. Gdy jesteśmy w fazie wyboru projektu, nie jesteśmy wtenczas niczym ograniczeni – projekt dachowego pokrycia możemy zmieniać, nie narażając się na ponadplanowe wydatki. Jeżeli realizujemy wymianę starego pokrycia (bez wzmacniania więźby dachowej), jesteśmy ograniczeni konstrukcyjnymi warunkami, które mogą nie pozwolić na niektóre rozwiązania.
dachówka

Autor: Rooky Yootz
Źródło: http://www.flickr.com
ekologia

Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.
budogram.pl/porady/ceramika-budowlana-korzysci

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Na dachach o tak zwanej rozczłonkowanej bryle dobrze zastosować materiały o niewielkich wymiarach – dachówka, wióry, a na dachach o większych płaszczyznach najlepiej sprawdzą się pokrycia większych wielkości w płytach, na przykład blachodachówki. W czasie układania takich pokryć na dachach wymyślnych powstaje mnóstwo odpadków, dlatego w ostatecznym rozrachunku dobór tańszego surowca w wielkich arkuszach może się czasami okazać niewiele mniej kosztowny niż wybór droższego materiału o mniejszym formacie. Na pewno warto dobierać pokrycie w taki sposób, ażeby pasowało do tendencji panujących w sąsiedztwie. Dach to duże obciążenie dla portfela.

Jeżeli środki finansowe nie są zbyt ogromne, z pewnością łatwiej będzie pokryć dach tzw. gontem bitumicznym względnie blachodachówką z najbardziej popularną powłoką – poliester niż najpopularniejszą niegdyś dachówką ceramiczną.

Czy masz ochotę dowiedzieć się czegoś nowego na prezentowany wątek? Jeżeli tak, to idealnie, gdyż ta polecana strona internetowa zapewne także Cię zafascynuje.

Bez wątpienia tańszy też będzie płaski dach.