Co położyć na dach?

Klasyczna dachówka, obicie bitumiczne względnie blachodachówka? Na dachu możemy również położyć papę bądź widywaną onegdaj na wsiach strzechę.
Jaki rodzaj dachu, takowe pokrycie.

izokliny

Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com
Ową zasadą powinniśmy kierować się podczas wyboru surowca na pokrycie dachowe. Ważny będzie kształt dachu jak też konstrukcja więźby. Jeżeli zastanawiamy się nad materiałem na pokrycie dachu w trakcie projektowania domu, nasz wybór nie będzie niczym ograniczony. Niektóre surowce nadadzą się lepiej na dachy spadziste aniżeli na płaskie, a dla niektórych powinniśmy opracować bardziej solidną konstrukcję więźby dachowej. Jeśli z kolei realizujemy remont dawnego pokrycia bez wymiany lub wzmacniania więźby , będziemy ograniczeni konstrukcyjnymi warunkami, które nierzadko nie pozwalają na zastosowanie dowolnych surowców.
Dachówki bitumiczne położone na dachu przypominają płaskie tradycyjne dachówki, są jednak od nich dużo lżejsze, natomiast pokrycie z nich jest znacznie prostsze do ułożenia. Dachówki bitumiczne, nazywane także gontami bitumicznymi, są miękkie, łatwo je wyginać i przycinać, można je więc układać na nadzwyczaj skomplikowanych, łamanych dachach o różnym nachyleniu. Papa (papa podkładowa) . Pokrywa się nią zazwyczaj płaskie dachy. Stosuje się ją także jako izolację przeciwwilgociową zielonych dachów jak też do wstępnego pokrycia spadzistych dachów. Są papy krycia wierzchniego a także podkładowe. Trójkątne izokliny stosowane są w narożach budowli przed montażem papy termozgrzewalnej.

Do krycia dachów możemy również zastosować blachy o różnie profilowanej powierzchni: trapezowe bądź dachówkowe. Blachy wyprzedawane są w arkuszach bądź taśmach.