Co musimy wiedzieć decydując się na dany projekt domu? Jakiego rodzaju zmiany mogą być na projekcie nanoszone bez zgody autora w trakcie adaptacji?

Budowa domu to oczywiście sporo pracy, formalności i rzeczy, o jakich musimy pamiętać. Jednym z etapów całego procesu budowy jest wybranie projektu. Jak już zdecydujemy się na projekt, który w największym stopniu odpowiada naszym wymaganiom, należy wiedzieć co może być na nim zmienione w trakcie adaptacji bez zgody twórcy projektu. Taka wiedza bardzo się przydaje.

Projekty budynków jednorodzinnych są bardzo różnorodne.

budowa domu

Autor: Prince Roy
Źródło: http://www.flickr.com

Tak na dobrą sprawę wybór jest niesamowicie duży, natomiast nigdy nie jest tak, iż całość jest taka jak chcemy w stu procentach. Warto zobaczyć: jakie projekty domów wybrać. Gdy myślimy, że tutaj coś uda się zmienić, tam coś dodamy to można się bardzo zdziwić gdy okaże się, iż nie jest to takie proste. Należy wiedzieć, że tylko pewne zmiany mogą być zrobione bez zgody autora projektu. Jest to na przykład dostosowanie wymiarów, jakie mają fundamenty. Czasami istnieje taka potrzeba, by dostosować wymiar takich fundamentów do konkretnych warunków gruntowych. Można też zrobić zmiany w podpiwniczeniu, na przykład z całkowitego na takie, jakie znajduje się jedynie w jakiejś części domu. Mogą zostać też zmienione materiały, których użyjemy do konstrukcji budynku, jak również takie na ściany zewnętrzne wraz z tynkami jak i typem izolacji.

Zaciekawiła Cię ta informacja? Jeśli chcesz zgłębić więcej – odwiedź ten link (http://zielonaprzestrzen.pl/realizacje/zakladanie-trawnikow/) a na pewno poznasz mnóstwo fascynujących faktów.

Istotne jest też, że decyzję co do rodzaju dachówki możemy zmienić podczas adaptowania projektu. Przydatną informacją może być też to, iż można zmieniać lokalizacje ścian działowych lub też zlikwidować niektóre całkiem. Położenie okien również może być inne jeśli tylko zachowamy konieczne parametry, w zgodzie z obowiązującymi normami. Należy wiedzieć, że gdy przypadły nam do gustu domy z poddaszem do adaptacji, to dobrze jest wybrać projekt, jaki tego typu poddasze uwzględnia. Jak dopiero po czasie zdecydujemy się na naniesienie takiej zmiany do projektu może to nie być możliwe. Czytaj dalej na stronie: najlepsze domy z poddaszem do adaptacji.

budowa domu

Autor: VISIONS Service Adventures
Źródło: http://www.flickr.com

Przeszkodą może być chociażby to, że kąt nachylenia dachu może być zmieniony od tego, który jest w pierwotnym projekcie o około pięć do dziesięciu procent. Z tym, że forma architektoniczna budynku musi zostać zachowana. Można dokonywać zmian w przebiegu różnego rodzaju instalacji, jak wodna albo kanalizacyjna.

Bardzo interesujący artykuł, czyż nie? Przeczytaj także pozostałe posty, ponieważ w tamtym miejscu polecana strona internetowa jest nie mniej zajmująca i pochłonie Cię bez reszty.

To tylko niektóre zmiany, jakie może wprowadzić specjalista przy adaptacji projektu nie pytając autora o pozwolenie. Muszą one zostać naniesione na czerwono na oryginał. Czasami możliwe jest by sporządzić też osobne aneksy do projektu. Całość należy przedłożyć razem z wnioskiem o pozwolenie na rozpoczęcie budowy.