Co dobrze jest stosować do prostych prac budowlanych? Który materiał sprawdza się najlepiej?

Dla sporej grupy osób używanie betonu i zaprawy murarskiej ma miejsce przy wykonywaniu najprostszych prac, jak stawianie płotu. Najpierw trzeba wybrać siatkę, następnie słup oraz drut naciągowy. Te wszystkie rzeczy muszą być jednak dobrze dobrane z działką z określoną wylewką z cementem. Kiedy to dobrze wykonamy możemy złapać bakcyla budowniczego.

budowa

Autor: Eric.Ray
Źródło: http://www.flickr.com
No ale jak dobrać najlepszą zaprawę? W sklepach budowlanych jest duży wybór łatwych do przygotowania preparatów, jednak zdarza się, że konkretnych słupkach trzeba będzie użyć gotową mieszankę, a jeżeli liczba dołków jest spora, to może się okazać, iż zapłacimy za płot (zobacz panele ogrodzeniowe) więcej, aniżeli pierwotnie zakładaliśmy. Wiele ludzi w tym momencie wybiera piasek. Warto wiedzieć, iż to, co dodaje się do cementu w przygotowanych przez producentów mieszankach będzie się różniło zależnie od potrzeb.

Kruszywa do zapraw wiec można podzielić na sztuczne oraz naturalne. Sztuczne powstają często z obróbki termicznej kruszyw mineralnych, dzięki temu tworzy się keramzyt. Ta druga grupa – naturalnych kruszyw, to piasek oraz zmielone skały, są dobre do różnorakich zadań, jak kruszywa do betonu . Powyższa klasyfikacja jest jednak uzależniona od grubości kruszywa. “Piaskiem” określamy to, co jest kruszywem naturalnym, spotykany jest w przyrodzie, ma różnorodną budowę i właściwości, w zależności od miejsca, z jakiego jest wydobywany. Grubość ziaren nie przekracza 2 milimetrów. Rzeczami, które mają wpływ na zmniejszenie wartości piasku są zanieczyszczenia materiałem organicznym, są to korzonki, resztki roślinne albo gleba.

kruszywo drogowe

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Zanieczyszczają też małe drobinki mineralne w formie pyłów.

Jeżeli bardzo intryguje Cię analizowana w tym miejscu problematyka, dodatkowo koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-zerniki-wroclawskie/) opisującym zbliżone zagadnienia.

Najlepiej, więc do zapraw murarskich oraz betonów używać kruszyw płukanych w sposób naturalny, takich z rzek i strumyków. Świetny jest też piasek oczyszczany w profesjonalnych miejscach obróbki kruszywa. Sprzedaż kruszywa w takim miejscu daje nam dobrą jakość . Nie oznacza to przy tym, iż tak zwany piasek zasypowy nie znajduje zastosowania. Ze względu na dosyć niską cenę taki piasek, który też jest zwany mułkiem jest odpowiednim kruszywem do obsypywania fundamentów, zabezpieczenia okablowań czy rur ,którymi płynie gaz. Dosyć istotną kwestia jest także to, w jaki sposób piasek jest magazynowany, gdyż wilgotny waży dużo więcej, co ma wpływ na to ile wydamy na niego pieniędzy.